O aylıklara zam geldi: Kim, ne kadar alacak?

Temmuz ayında hem sosyal yardımlar hem de engelli aylığı, evde bakım parası da zamlandı. Peki, kimler bu imkanlardan yararlanabiliyor ve temmuz ayından itibaren ödenen bu maaşlar ne kadar zamlandı?

O aylıklara zam geldi: Kim, ne kadar alacak?

Temmuz ayıyla birlikte 65 yaş aylığı ile engelli maaşı ve evde bakım parası alanların maaşları da zamlandı. 900 bin kişinin yararlandığı yaşlılık aylığı 711.5 liraya çıktı. Engellilere de artık aylık 851.95 lira ödenecek.

Hürriyet'ten Noyan Doğan, bugünkü yazısında detayları paylaşırken şu ifadeleri kullandı:

Önce, yaşlılık aylığı ile başlayayım. 65 yaş aylığı memur maaş katsayısındaki artışa göre her yıl ocak ve temmuz ayında yeniden belirleniyor. 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri olmayan kişilere devlet maaş ödemesi yapıyor. 

Emekli maaşı olanlar, nafaka alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar, sosyal hizmetlerden harçlık ödeneği alanlar, muhtaçlık sınırının üzerinde geliri olanlar yaşlılık aylığından yararlanamıyor. Maaş alabilmek için de kişinin kendisinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekiyor. Buna göre aylık geliri 701.32 liranın altında olanlar 65 yaş aylığı alabilecek. 

Bu yılın ocak ayında ise 65 yaş aylığı alanlara 671.5 lira ödendi. Temmuz ayında ise yapılan zamla birlikte 65 aylığı 711.5 lira yükseldi. Bu haktan yararlananlar temmuz ayından itibaren aylık 711.5 lira maaş alabilecekler.

Temmuz ayında engellilere ödenen maaşlar da zamlandı. Yüzde 40-69 arası engeli olanlarla, yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara maaş ödeniyor. 

Engelli yardımından yararlanmak için 18 yaşında büyük, 65 yaşından küçük olmak; sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak ve hiçbir gelire sahip olmamak gerekiyor. Temmuz ayından itibaren yüzde 40-69 arası engelli olanlara ödenen aylık maaş 567.97 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli olanlara ödenen maaş 851.95 liraya yükseldi.

18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen maaş da 567.97 liraya çıktı. Temmuz ayında en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olanlara ödenen evde bakım yardımı da zamlanarak, 1.544 lira oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER