Poşetten Alınan Paradan Sonra O Ürünlerden de Geri Kazanım Payı Alınacak!

Geçtiğimiz yıl poşet kanunu” ile beraber marketlerde poşetler ücretlendirilmiş, bu kapsamda yeni çalışmalar yapılacağı duyurulmuştu

Poşetten Alınan Paradan Sonra O Ürünlerden de Geri Kazanım Payı Alınacak!

Geçtiğimiz yıl poşet kanunu” ile beraber marketlerde poşetler ücretlendirilmiş, bu kapsamda yeni çalışmalar yapılacağı duyurulmuştu.

RESMİ GAZETEDE DUYURULDU

Poşetin ücretlendirilmesinden sonra yılbaşından sonra yürürlüğe giren yeni düzenleme kapsamında lastik, akümülatör, pil, yağ, ve elektronik eşyada katkı payı geliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının tıpkı poşetlerde olduğu gibi geri kazanım kapsamında “Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” şeklinde Resmi Gazete’de yayımlayarak lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşyada katkı payı alınacağı duyuruldu.

ÇEVRE KANUNU KAPSAMINDA KATKI PAYI

Çevre Kanunu düzenlemesiyle geçtiğimiz yıl poşetin ücretlendirilmesiyle başlayan kanunun ikinci aşamasıyla birlikte lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya, ilaç, plastik, metal, cam ve ahşap için geri kazanım katılım payı alınacak. Poşetler için aynı işletmelerden alınacak olan katkı payı, diğer ürünlerde piyasaya süren ithalatçılardan alınacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER