Reformlara odaklanırsak Türkiye’yi kimse tutamaz

TÜRK Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, seçimsiz geçecek dört yılın, yapısal reformların hayata geçirilmesi için çok büyük bir fırsat olduğunu belirterek, “Tüm toplum kesimleri olarak siyasi farklılıkları bir kenara bırakıp Türkiye ajandasına, yapısal çözümlere odaklanmalıyız. Bu dönem, ülkemize aynı 2003-2007 dönemi gibi, Türkiye’yi içinde bulunduğu ülke gruplarından ekonomik olarak pozitif ayrıştıracak, AB tam üyeliğine yaklaştıracak, bölgesel ve küresel ağırlıkta bir güç olma fırsatı veriyor. Bu dönemi polemiklerden uzak, tüm ülkenin hayrına olan yapısal reformlara odaklanarak, barış ve kardeşlik anlayışı ile yönetebilirsek Türkiye’yi kimse tutamaz” dedi.

Reformlara odaklanırsak Türkiye’yi kimse tutamaz

GÜVENLİ SEÇİM ORTAMI

TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin uzunca bir süredir, seçim ortamı atmosferi içinde olduğunu hatırlatan Kaslowski şunları söyledi: “31 Mart itibariyle, seçimsiz uzun bir dönemi tecrübe edecektik, beklenti böyleydi. Ve bu yeni döneme, hemen makro dengesizliklerin giderilmesi ve bir dizi yapısal reformun hayata geçirilmesi ile başlanacağını ümit ediyorduk. Bu yeni dönem makroekonomik düzenlemelerin ve yapısal reformların hayata geçirilmesi için uygun bir zemin oluşturuyordu. Ancak hepinizin de yakından izlediği gibi yerel seçimler İstanbul’da yenilenecek. Sonuçta seçim ortamı 3 ay daha uzamış olacak. ‘2017 yılında yüksek büyüdük’, ‘2018 yılında düşük büyüdük’ derken, bu sene pozitif bir büyüme elde etmek kolay olmayacak. Hiç şüphesiz bu yavaşlamada bölgesel ve küresel siyasi dinamiklerin etkisi vardır ancak son 2 senede 4 adet seçim gerçekleştiriyor olmamız, reform gündemine ve makro ekonomik konulara odaklanılmasını zorlaştırmıştır. Temenni ediyoruz ki, hukuk düzeninin tam olarak sağlandığı, güvenli bir seçim geçiririz ve 23 Haziran itibariyle hep birlikte reform gündemine odaklanırız.”

KUTUPLAŞMA BİTECEK

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan da, ekonomide güvene değinerek şunları söyledi: “Güveni inşa etmek çok zordur. Tuğla üzerine tuğla koyarak örülür. Ama bin bir zahmetle örülen bu duvar bir anda yıkılabilir. Biz ayrışırsak, birbirimize güvenmezsek, dışarısı bize hiç güvenmez. Görünüyor ki, önümüzdeki sorunları çözmeye başlamamız gereken yer kamplaşmayı bir tarafa bırakmak ve ülkemizin yüksek menfaatleri konusunda uzlaşmak. Başka çaremiz yok! Kutuplaşmayı bitireceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER