Rus doğal gazının merkezi olacak Türkiye hakkında flaş açıklama!

Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nafiz Maden’in danışmanlığında geçtiğimiz Temmuz ayında tamamlanan ‘Avrasya Enerji Güvenliğinde Merkez Ülke Türkiye’ isimli yüksek lisans tezi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Avrupa’ya tedarik için Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurulabilir” söylemlerinin ardından gündeme geldi.

Rus doğal gazının merkezi olacak Türkiye hakkında flaş açıklama!

Putin'in Avrupa'ya gaz ihracatı için Türkiye'nin güvenilir bir merkez olacağını söylemesi üzerine uzman isimler çarpıcı yorumlarda bulundu. Rusya-Ukrayna müzakereleri ve tahıl krizinin çözümünde büyük rol oynayan Türkiye'nin önemine değinen Prof. Dr. Nafiz Maden, "Türkiye dün Avrupa’yı, Dünya’yı açlıktan koruduğu gibi bugün de Avrupa’yı kışın soğuktan koruyacak bir ülke olduğunu tüm dünyaya ispat etti" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Avrupa'ya tedarik için Türkiye'de büyük bir doğal gaz merkezi kurulabilir" ifadelerinden 3 ay önce Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesindeki bilim insanlarının 'Avrasya Enerji Güvenliğinde Merkez Ülke Türkiye' isimli yüksek lisans tezi hazırladığı ortaya çıktı.

Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nafiz Maden'in danışmanlığında geçtiğimiz Temmuz ayında tamamlanan 'Avrasya Enerji Güvenliğinde Merkez Ülke Türkiye' isimli yüksek lisans tezi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Avrupa'ya tedarik için Türkiye'de büyük bir doğal gaz merkezi kurulabilir" söylemlerinin ardından gündeme geldi.

"Sadece Türkiye'ye gaz vereceğiz! Batı bir şey isteyecekse muhatapları artık Türkiye"

Prof.Dr. Maden ve danışmanlığını yaptığı öğrencisi Halil Önder tarafından hazırlanan tezde hazırlanan boru hattı projeleri ve doğal gaz depolama merkezinin kurulacağı alanlar benzerlik gösteriyor.

Projenin hayata geçirilmesi durumunda her türlü desteği sağlayabileceklerinin altını çizen Prof. Dr. Nafiz Maden, "Türkiye dün Avrupa'yı, Dünya'yı açlıktan koruduğu gibi bugün de Avrupa'yı kışın soğuktan koruyacak bir ülke olduğunu tüm dünyaya ispat etti" dedi.

Proje detayları ile hazırladıkları tez arasında büyük oranda benzerlikler olduğunu dile getiren Prof.Dr. Maden, "Geçtiğimiz temmuz ayında tezimiz bitti. Bahsedilen tez tam da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında konuşulan konuyla ilgiliydi. Hatta tezimizin ismi de denk düşüyor. Bizim tezimizin ismi 'Avrasya Enerji Güvenliğinde Merkez Ülke Türkiye' ve bir de bununla ilgili doğal gaz hattı projesi tasarladık bu tasarımın güzergahı da yine söylenen Trakya dağıtım üstü olacak gibi söylemlerle de denk düşüyor. Bunu bir öngörü olarak değil tamamen bilimsel çalışmalarla yaptık. Şu anda Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatı neredeyse bitmek üzere dolayısıyla Avrupa Birliği ülkeleri bu kışı soğuk bir ortamda üşüyerek geçirecek. Önceki gün Astana'da yapılan toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önerisiyle Türkiye üzerinden Rus doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması amacıyla bir öneri yapıldı. Tabi ki Cumhurbaşkanımız bunu olumlu karşıladı çünkü Türkiye daha önce tahıl koridoru ve düzensiz göçler ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle güvenilir bir ülke olduğunu gösterdi. Dün Avrupa'yı, Dünya'yı açlıktan koruduğu gibi bugün de Avrupa'yı kışın soğuktan koruyacak bir ülke olduğunu tüm dünyaya ispat etti" dedi.

.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2022, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER