Şaban Palabıyık: Avantajlı konut kredileri kampanyaları konut satışlarını artırdı

Konut satışlarında koronavirüsün ve artmaya devam eden döviz kurunun etkisini değerlendiren Disa Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık “Bankalardan gelen kredi destekleri ile birlikte, konut satışlarında bu yılın rekoru kırıldı. Açıklanan verilere göre; 2010 yılından bu yana en yüksek rakama ulaşıldı” açıklamalarında bulundu.

Şaban Palabıyık: Avantajlı konut kredileri kampanyaları konut satışlarını artırdı

Disa Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık konutlarda fiyat artışlarını da değerlendirdi. “Konut fiyatlarının artmasındaki temel sebep, yüksek talep oldu. Yüksek talep ile birlikte artan döviz kuru ile beraber maliyetlerde de artış oldu. Konut fiyatlarının artmasına rağmen son üç aylık süreçte talebin fazla olmasının nedeni, bankaların sunduğu uygun faiz ve avantajlı ödeme koşulları oldu. Konut faizlerinin düşüşünün alımların artmasında çok etkili olduğunu düşünüyorum. Ağustos ayı ile birlikte bankalar kredi faizlerini yükseltmeye başladı. Yükselen faizlerin konut satışlarına olumsuz etkisi olacağını düşünüyorum. Yayınlanacak ağustos verileri ile birlikte net rakamları göreceğiz” dedi.

Konut almak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Şaban Palabıyık “Yeni bir ev almak isteyenler, özellikle sıfır konut için bankaların kampanyalarına mutlaka göz atmalı. Bankalar sıfır konut için daha avantajlı kredi imkânları sunmaktadır. Yeni bir ev almak isteyenler ve sıfır ev alamayanlar, mutlaka evin tamir ve bakım masraflarını hesaba katmalıdır. Ayrıca özellikle deprem bölgesi olarak bilinen yerlerde konut alacaklar, mutlaka 1999 yılından sonra yapılan evleri tercih etmelidir. Almak istediğiniz konut ile ilgili satış sonrası problem yaşamamak için satış öncesinde gerekli kontrolleri yapmalısınız. Bu kontroller özellikle bağlı belediyelerden kontrol edilememesi gereken iskân belgesi ve kat ittifakı durumudur. İskân belgesi bulunmayan binalar için belediyenin yıkım hakkı bulunmaktadır” açıklamalarında bulundu.

İyi düşünülmeli ve değerlendirilmeli

2021 yılında yapacağı yeni projeler ile ilgili çalışmalarına devam eden Şaban Palabıyık, yatırım yapmak amacıyla ev alacaklara da tavsiyelerde bulundu. “Yatırım yapmak maksadıyla ev almak isteyenler alacağı evin bölgedeki emsallerini iyi araştırmalıdır. Konum, eğitim kurumlarına, sağlık kurumlarına, toplu taşıma duraklarına ve yeşil alanlara yakın olmalıdır. Yaşanan pandemi nedeniyle piyasada hakim olan belirsizlik durumu nedeniyle yatırım yapılmadan önce iyi düşünülmeli ve değerlendirilmedir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER