SGK 25 Milyar Dolar Zararda: 700 Bin Kişiyi Sahte Emekli Yaptılar!

Sahte emeklilik şirketi, yaklaşık 700 bin kişiyi dolandırarak binlerce lira topladı. Büyük vurgunu fark eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etmek zorunda kaldı

SGK 25 Milyar Dolar Zararda: 700 Bin Kişiyi Sahte Emekli Yaptılar!

Sahte emeklilik şirketi, yaklaşık 700 bin kişiyi dolandırarak binlerce lira topladı. Büyük vurgunu fark eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etmek zorunda kaldı.

ALMANYA'DA PATLAK VERDİ

SGK'yı zarar uğratan vurgun Almanya'da patlak verdi. Gurbetçi Türkleri, "Sizi 3 bin 600 günden, daha az prim ödeyip daha yüksek maaş alarak emekli edeceğiz" diyerek kurulan sahte emeklilik şirketleri yaklaşık 700 bin kişiden en az 1500, en fazla 3000 euro topladı. 

VATANDAŞLAR SİGORTALI GÖSTERİLDİ

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinden binlerce kişi, Türkiye'ye tatile gittiğinde bu şirketlerle tanıştırıldı. Vatandaş, bir yasal ticari faaliyeti olmayan şirketlerde, 1 gün ile 15 gün, bazen de bir ay kadar sigortalı gösterildi.

1.5 milyar euro'yu kurdukları şirketler veya şahıslarına havale ettiren sözde 'emeklilik danışmanları', insanları Türkiye'de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek SSK numaraları verdirdi. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSK'dan 4a sigortalısı olarak emekli edildi.

SGK HAREKETE GEÇTİ

Paravan şirketler çoğalınca SGK harekete geçti ve bu şirketleri takibe aldı. Kişi başı ortalama 120.000 TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden bir çoğuna şimdi kurumdan, "Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz” yazısı gönderildi.

Emekliliği iptal edilen gurbetçilerden, ayrıca yasal faiz talep ediliyor ve haklarında dava da açılacak. Kişilere 7 gün itiraz hakkı tanındı. İtiraz edilmezse karar kesinleşecek. İtiraz edenlerin ise İş Mahkemesi'nde dava açma dışında bir şansı yok.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER