SGK'dan Bu Paraları Almayı Unutmayın!

SGK, birçok özel ödeme yapıyor. Ancak birçoğumuzun bu ödemelerden haberi yok. Peki o ödemeler neler ve ne kadar vaktimiz var? İşte cevabı...

SGK'dan Bu Paraları Almayı Unutmayın!

Sosyal Güvenlik Kurumu, farklı isimler altında özel ödemeler yapıyor. Ama bu ödemelerin çoğundan hiçbirimizin haberi yok. İşte o ödemeler...

CENAZE YARDIMI

SGK, bir yakınınız vefat ettiğinde size cenaze yardımı yapıyor. Bu ödeme 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Eğer bunlar yoksa anne, baba veya kardeş alabiliyor. Bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurmanız yeterli oluyor.

YETİME ÇEYİZ ÖDEMESİ

Yetim kız çocuklarına maaş bağlanırken evlenmeleri durumunda ise çeyiz parası ödeniyor. 24 maaş tutarında olan bu ödeme toplu olarak veriliyor. 

YAŞLILIK MAAŞI

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz olan 65 yaş ve üzeri yaşlılar devletten yaşlılık maaşı alabilecek. 607 liranın altında maaş alan yaşlılar, kaymakamlıklara başvurabilecek. Aylık olarak ödenen tutarsa 637 lira.

EMZİRME ÖDENEĞİ

SGK 178 lira emzirme ödeneği de veriyor. Doğum izninde doğum öncesi ve sonrası 112 gün izin kullanan anneler çalışmadıkları günlerin parasını alabiliyor. Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6 bin 367 lira. 

Not: Yaş sınırı dolduğu halde prim gününü tamamlayamayanlar da o ana kadar ödenen primleri SGK'dan toplu halde alabilir. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER