SGK uzmanı canlı yayında açıkladı: Yeni asgari ücret belli oldu

Temmuz ayında 5500'e çıkan asgari ücret enflasyon karşısında pula döndü. Milyonlarca emekçi gözünü yapılacak yeni zam oranına çevirdi. SGK Uzmanı canlı yayında 2023 yılı asgari ücreti için rakam verdi

SGK uzmanı canlı yayında açıkladı: Yeni asgari ücret belli oldu

Yıl başında yüzde 50 oranında zamlanan asgari ücret temmuz ayında ikinci kez yüzde 30 zam yapılarak 5500 liraya yükseltilmişti. Enflasyon karşısında pula dönen asgari ücret için milyonlarca emekçinin gözü şimdiden 2023 yılında yapılacak zam oranında.

Enflasyondaki artışa paralel olarak belirlenen yeni asgari ücret ne olacağına ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

TV100 programında konuşan Kaya, 2023 yılında uygulanacak asgari ücret için rakam verdi.

Özgür Kaya'nın açıklamaları şu şekilde:

"Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme şartları gereği birinci 6 aylık dönem yüzde 8'lik zammın üzerine enflasyon farkı oranında zam alacaklar. 

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için de 2023 yılında yüzde 20 gibi bir artış öngörülüyor.

Kasım- Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilave bir zam kararı almasının olasılık dahilinde bulunuyor.

Asgari ücretin açlık sınırı olan 6 bin 680 lira seviyelerinin üzerinde olması, 7 bin lira ile 7 bin 500 liraların üzerine çıkması mümkün."

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2022, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER