Siirt fıstığında markalı ihracat

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile AB iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında 43 milyon liraya kurulan ve Avrupa’nın en büyük fıstık işleme tesisi olan Siirt Fıstık İşleme Tesisi’nde işlenen Siirt fıstığı, ‘Fistalora’ markasıyla 20 ülkeye ihraç edilecek. İlin Siirt fıstığından hak ettiği ekonomik geliri elde etmesi için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Vali Ali Fuat Atik, ünü ülke sınırlarını aşan Siirt fıstığının dünya pazarına daha rahat satılması için marka ve tescil çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Siirt fıstığında markalı ihracat

Atik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasalara 'Fistalora' markasıyla Siirt fıstığı ürünleri satışı başladı. Çok yakın zamanda Siirt fıstık ürünleri zincir marketlerin raflarında da görülecek. Siirt fıstığının üretiminin artırılması için yeni hamleler başlatacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle en az 10 bin dekar yeni fıstık bahçesi kurulumunu hedefliyoruz.”

20 ÜLKEYE

Siirt Fıstık İşleme Tesisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Sorumlusu Erol Avcı da fıstığın Asya, Avrupa ve Afrika'ya ihraç edilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Fıstığın il ekonomisine yılda ortalama 750 milyon lira katkı sağladığını belirten Avcı, ‘Fistalora’ adının fıstık ile bitki florasının birleşmesiyle ortaya çıktığını işaret etti. Avcı, “Yapılan görüşmeler sonucunda yurt dışı bağlantılar oldu. Asya, Avrupa, Afrika kıtaları ile Baltık ülkeleri pazarı olmak üzere bu pazarlara ulaşmak adına yurt dışında bir firmayla distribütörlük anlaşması imzaladık” diye konuştu. Türkiye'nin en önemli markalarından biri haline girmeyi arzuladıklarını aktaran Avcı, fıstığın ‘Fistalora’ markasıyla 20 ülkeye ihraç edileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER