Sosyal destek yardımları arttı: Hükümet 81 milyar liralık ödeme için yeni programı devreye aldı

Hükümet, bu yıl için 81,2 milyar liralık sosyal destek programını devreye aldı. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti, engelli, yaşlı, kronik hastalık yardımları, evde bakım hizmeti ve korumalı işyeri ödemeleri başta olmak üzere birçok başlıkta devlet yardımları ve destekleri arttı

Sosyal destek yardımları arttı: Hükümet 81 milyar liralık ödeme için yeni programı devreye aldı

Her bir çocuk için verilen sosyal ve ekonomik destek ödemeleri bin 161 liraya, engelli vatandaşların özel sektörde istihdamını desteklemek için hayata geçirdiği korumalı işyerleri için kişi başına ödenen aylık tutar ve engelli aylığı 914 liraya, evde bakım ücreti bin 657 liraya, yaşlığı aylığı 763 liraya çıkarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19'la mücadele edilen şu günlerde ihtiyaç sahiplerine ödenen miktarların artırıldığını açıkladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlamadan koruyor, mağduriyetlerini gideriyoruz. Sunduğumuz hizmet ve yardımların toplumun tüm kesimlerine yayılmasında artan bütçe kaynaklarının rolü büyük" dedi.

Bakan Selçuk'un verdiği bilgiye göre yeni sosyal destek, yardım tutarları şöyle:

Yaşlı engelli aylıkları arttı

Yaşlı, engelli, engelli yakını aylığı ile kronik hastalık yardım miktarı artırıldı. Bu yılın ilk altı aylık dönemi için yaşlı aylıklarında kişi başına ödenecek yardım miktarı 763 lira oldu. Yüzde 40 ile 69 engelli vatandaşların aylığı 609 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli vatandaşların aylığı 914 liraya, engelli yakını aylığı 609 liraya çıkarıldı. İhtiyaç sahibi tüberküloz ile SSPE hastalarına ödenen nakdi yardım miktarı da bin 657 lira oldu.

Çocuk başına bin 161 lira

Bu ay itibariyle 131 bin çocuğa 149 milyon lira tutarında sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemesi yapıldı. Çocukların aile yanında desteklenerek aile bütünlüğünün korunmasını amaçlayan program kapsamında çocuk başına yapılan destek tutarı bin 161 lira oldu. Zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların özel sektörde istihdamını desteklemek amacıyla yaşama geçirilen korumalı işyeri modeli ile her bir engelli için ödenen aylık tutarı da 914 liraya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER