Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Konut Başvuru Şartları Neler?

Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır? 100 bin sosyal konut projesinde detaylar belli oldu. Başvurular bugün Ziraat Bankası şubelerine yapılacak. Kurada konut almaya hak kazanamayan vatandaşlar başvuru bedelini geri alabilecek.

Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Konut Başvuru Şartları Neler?

Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır? 100 bin sosyal konut projesinde detaylar belli oldu. Başvurular bugün Ziraat Bankası şubelerine yapılacak. Kurada konut almaya hak kazanamayan vatandaşlar başvuru bedelini geri alabilecek.

SOSYAL KONUT NEREYE YAPILACAK İSTANBUL PROJESİ?

İstanbul’daki konutlar Arnavutköy Hadımköy, Sancaktepe, Şile Ağva, Tuzla Orhanlı ve Tuzla Aydınlı’da yer alacak. İstanbul’dan sonra en fazla konut 5 bin 200 adetle Gaziantep’te yapılacak.

Ankara ve Konya’da 4 bin, Balıkesir, Denizli, İzmir ve Şanlıurfa’da 3 bin 500, Bursa’da 3 bin 200, Kocaeli, Kayseri ve Eskişehir’de 3 bin sosyal konut hayata geçecek. Ankara’da ise Beypazarı, Sincan ve Nallıhan bölgelerinde konut inşa edilecek.

SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

- T.C. vatandaşı olmak,

- Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikâmet ediyor olmak veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak,

- TOKİ’den konut satın almamış olması ve idareden konut kredisi kullanmamış olmak,

- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölüm veya müstakil bir konutu (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmamak,

- Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak,

- Aylık hane halkı geliri net 5 bin 500 TL’nin üstünde olmamak.

"Sosyal Konut Projesi Nerede Yapılacak? TOKİ İstanbul Yeni Projeleri" Haberi OKUYUN

SOSYAL KONUT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Peki sosyal konut projesi başvurusu nasıl yapılır? Başvurular, Ziraat Bankası'nın proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Başvuru bedeli ise 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için bin TL olacak. Başvurular 4 kategoride kabul edilecek. 1. kategori, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, 2. kategori, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, 3. kategori, emekli vatandaşlar, 4. kategori ise diğer alıcı adayları.

SOSYAL KONUTTA BAŞVURU PARASI GERİ ALINIYOR MU?

Sosyal konutlar için başvurular bugün başlıyor, 15 Ocak’a kadar sürecek. Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak başvuruda 2+1 daire için 500 lira, 3+1 daire için 1000 lira başvuru bedeli yatırılacak.

Kurada konut almaya hak kazanamayan vatandaşlar bu bedeli geri alabilecek.

Dar gelirli vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 0.49 faiz oranıyla ev sahibi olabilecek.

2+1 konutların  fiyatları 140 bin ila 180 bin lira arasında, 3+1 konutların fiyatları ise 160 bin lira ile 210 bin lira arasında değişecek.

SOSYAL KONUTTA ÖDEMELER NASIL?

- 75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10’a denk gelen 14 bin TL peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

- 100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10’a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle evini alacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER