TESK Başkanı Palandöken: Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?

Koronavirüs nedeniyle kapalı olan esnafa geçen yıla göre elektrik ve doğalgaz faturasının çıkarılması kararına sert tepki gösterdi

TESK Başkanı Palandöken: Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaftan tepki var.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarda bulundu.

Palandöken, şöyle konuştu:

- Tamam devletimiz kredi, vergi ve sigorta ödemelerini erteledi. Ancak birçok esnafımızın cebinde evinin günlük geçimini sağlayacak para yok.

- Genelgeyle 500 bin iş yeri kapandı. 500 binden fazla dükkan ve işyeri de müşteri yokluğundan zorunlu olarak kapalı.

- Temsil ettiğim 2 milyon 50 bin esnaf var, yarıdan fazlasının kapısı kilitli. Esnafın kısa çalışma ödeneği de, başka güvencesi de yok.

- Devlet bize, ‘10 sene sen bana vergi verdin, ben de sana al 3 ay karşılıksız asgari ücret vereceğim' desin.

- Yakmadığın elektriğin bedeli mi olur? Çalışmayan, kapanmış dükkanın ortalama tüketimi mi olur? Geçen sene bu zamanlarda harıl harıl çalışan binlerce lira elektrik ödeyen fabrikalar, dükkanlar şimdi kapalı. Akıl alır gibi değil. Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz? İlgili bakanlık ve kurumlara gidip durumu anlatacağız. Her halde bir yanlış anlaşılma oldu. Yoksa aklın alacağı bir şey değil.

- Esnaftan her gün yüzlerce feryat telefonu alıyorum. Dükkanını kapatmak zorunda kalan 1 milyonu aşkın esnafa her ay karşılıksız asgari ücret kadar nakit para ödenmeli. Şoför esnafı için de mazottaki ÖTV de kaldırılmalı.

- Çok zor bir süreçten geçiyoruz.Temsil ettiğim kesimin neredeyse tamamı işsiz. Pazarcılar arıyor, ‘Başkanım ne yiyip içeceğiz' diyor. Berber arıyor, ‘Hadi beni bırak yanımda çalıştırdığım çırak ne olacak' diyor. Lokantacı arıyor, ‘Dükkan iş yapmıyor. Kalifiye aşçımı, garsonumu maaş ödemeden nasıl yanımda tutacağım' diyor. 65 yaşındaki bakkal esnafı arıyor, “Ucunda ölüm de olsa gidip dükkanımı açmam lazım, ne yiyip içeceğiz' diyor.

- Toplu taşımaya getirilen sınırlama nedeniyle taksici, dolmuşçu, otobüsçü ve nakliyeci esnaf da büyük sıkıntıya düştü. Birçok dolmuşçu günlük 600 TL mazot yakıp akşama evine cebinde 100 TL ile dönüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER