THY koronavirüsün bilançosunu işçilere kesecek!

Koronavirüs salgınından sonra yurt dışı ve yurt içi uçuşlara kısıtlama getirilmesinin ardından THY, maliyet azaltıcı tedbirler aldığını duyurdu. Ancak THY'nin duyurduğu tedbirler personel giderlerini kısmaya yönelik olacak

THY koronavirüsün bilançosunu işçilere kesecek!

Koronavirüs salgınından sonra devlet tedbir amaçları yur dışı uçuşlarını tamamen yasakladı. Ardından artan vaka sayısıyle yurt içi uçuşlarına kısıtlama getirdi. Türk Hava Yolları (THY) Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, koronavirüsün olası etkilerine karşı bazı tedbirler aldığını duyurdu. KAP'a yapılan açıklamada, personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler alınacağını ifade eden THY, gelecek yatırımlarının erteleneceğini ya da duruma göre iptal edileceğini bildirdi. 

Likidite artırma çalışmaları yapılıyor

THY'nin konuyla ilgili KAP bildirimi şöyle; "Ortaklığımız, şirketin operasyonel maliyetlerini azaltmak ve finansal likiditesini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler almaktadır. Planlanan yatırım kalemlerinden önemli bir bölümünü iptal etmektedir veya ertelemektedir. Ayrıca, yeni finansman imkanlarını değerlendirerek likidite seviyesini güçlü tutacak önlemleri almaktadır. Önemli tedarikçiler ile görüşülüp ödeme takvimlerinin revizesi üzerine çalışılmaktadır. Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerine çalışılmaktadır. Konu hakkındaki önemli gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER