THY tarih verdi: Bilet satışına başlayacak!

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı koronavirüsün kontrol alınması halinde belli noktalara planladıkları tarihlerde uçuş başlatacaklarını duyurdu

THY tarih verdi: Bilet satışına başlayacak!

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nagehan Alçı'ya verdiği röportajda salgın sonrası yeni dönemi anlattı ve ilk etapta uçacakları yerleri açıkladı.

İlker Aycı THY'nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi.

Uçuşlar için kesin tarihin henüz belirlenmediğini özellikle altını çizerek söyleyen Aycı, Onay için koronavirüs verileri ve devlet otoritelerinin onayı bekleneceğini belirtti. Anca 28-29 Mayıs ve dış hatlardaki 1-5 haziran arasındaki uçuşlar için 10-15 noktaya bilet satışlarının başladığını belirtti.

İlker Aycı, Havalimanı girişlerinde koronavirüs testi yapılacağını ve hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulması da gündemde olduğunu belirtti.

İlk dış hat uçuşları belli oldu

İlk etapta uçulacak ülkeler İskandinav ülkeleri, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya olarak belirlendi. Nagehan Alçı'nın "ABD'ye uçacak mısınız?" şeklindeki sorusuna İlker Aycı "California, Washington DC gibi noktalara uçabiliriz ancak New York en riskli yerlerden biri, New York uçuşunu açamayız, tabii esas kazançlı olan hat New York, orada da öyle bir problem var" yanıtını verdi.

Koltuk araları boş bırakılmayacak

Koltuk aralarının boş bırakılsa dahi 1.5 metrelik bir boşluk oluşmadığını belirten İlker Aycı, Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek dedi.

İkramların uçuşlara göre planlandığını belirten İlker Aycı, İç hat uçuşlarda ikramlar kaldırıldı. Dış hatlarda ise kısa mesafelerde kaldırıldı fakat uzun mesafelerde paket servis şeklinde ikram verileceğini belirtti. Uçuşlarda salgına karşı alınan önlemlerin 2-3 yıl süreceğini belirten İlker Aycı, 2-3 yıl boyunca bilinen, alışılan seyahat ve uçuş rituellerinin unutulması gerektiğini belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER