TİSK'ten Asgari Ücret Önerisi: Bundan Fazlası Olmaz

Geçen haftalarda Türk-İş’in en az 2.578 TL sınırına ulaşmalı dediği asgari ücret konusunda bir açıklama da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan geldi

TİSK'ten Asgari Ücret Önerisi: Bundan Fazlası Olmaz

Geçen haftalarda Türk-İş’in en az 2.578 TL sınırına ulaşmalı dediği asgari ücret konusunda bir açıklama da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan geldi.

Asgari ücrete gelecek zam için düzenli olarak toplanan kuruluşlar üçüncü kez bir araya gelmeden evvel TİSK’ten asgari ücret için yeni bir teklif geldi.

100 TL DEVLET DESTEĞİ

TİSK yetkilisinin açıklamasına göre asgari ücret zammı enflasyon ile doğru orantılı şekilde olabilir. Yüzde 12’lik bir artış öngören TİSK yetkilisi 100 lira olan devlet desteğinin 200 liraya çıkabileceğini, fazlasının zor olduğunu söyledi. 100 lira devletten gelen destekle birlikte maaşların en fazla 2 bin 262 TL olabileceğini söyleyen yetkili, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın “Bir kişinin hayat kalitesini sağlayabileceği minimum fiyatın 2 bin 578 liradan aşağı olmaması” gerektiğini söylediği açıklamasına karşı zammın çok yüksek olmayacağını söyledi. Düşük artışı ise işsizlik problemi, kayıt dışı işlemlerin artması ve yakın gelecekte seçim olmamasıyla gerekçelendirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER