Türkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor: 5 saatlik yol 2 saate iniyor

Botan Çayı Begendik Köprüsü açılıyor. Köprüyle Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattı birbirine bağlanacak. 450 metre uzunluğu ve 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olacak, Van ile Pervari arası 5 saatten 2 saate düşecek

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor: 5 saatlik yol 2 saate iniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün 11 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılacağı törenle hizmete açılacağını açıkladı.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

- Bu proje ile Van’dan Siirt Pervari arasındaki seyahat süresi 5 saatten 2 saate düşecek.

- Yol, ticaret yapmak için olduğu kadar insanları birleştirmek için, kardeşliği, birliği, beraberliği pekiştirmek için yapılır. Yol, medeniyet için yapılır, gelecek nesiller için yapılır. 

- Terör örgütleri de bu birliği, bu kardeşliği, daha medeni güçlü bir Türkiye’yi istemedikleri için bu projenin hayata geçmesine engel olmak istiyor. Çünkü, yolunuz yoksa, eliniz kolunuz bağlı demektir. 

- Yolunuz yoksa, ulaşamıyorsanız, erişemiyorsanız muasır medeniyetten bahsedemezsiniz. Turizmden, ticaretten bahsedemezsiniz. Bırakın küresel ölçekte rekabet etmeyi, kendi insanınızın refahını bile sağlayamazsınız. 

- 11 Temmuz’da hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak

- Beğendik Köprüsü, 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde ve 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü oldu.

- Projenin 1998 yılında yapımına başlandıı ve 1 milyar 510 milyar liralık yatırımla tamamlandı.

- Mevcut yolun çok büyük bir bölümü stabilize yol ve çok büyük bir rakımda dağları dolaşarak gidiyor. Hem çok tehlikeli hem de çok uzun bir yol. Projeyi mevctu yolun daha aşağısında tamamladık ve köprülerle tünellerle yolun güvenliğini ve konforunu artırdık. Proje sayesinde Van’da Pervari’ye 5 saati bulan seyahat süresini 2 saate kadar düşürmüş olduk.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER