UEA Başkanı Fatih Birol açıkladı: Türkiye'ye doğalgazı çıkarması için ne kadar para gerekiyor?

Uluslararası Enerji Ajansı'nın Başkanı Fatih Birol Türkiye'nin yaptığı doğalgaz keşfinin önemli olduğunu belirtirken gereken parayı da açıkladı

UEA Başkanı Fatih Birol açıkladı: Türkiye'ye doğalgazı çıkarması için ne kadar para gerekiyor?

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Birol'un Bloomberg HT'de yaptığı açıklamalar şöyle:

- Gaz sahasının keşfi Türkiye enerji sektörü için bir dönüm noktasıdır. Bunu ölçeği ne kadardır hayatımızı ve Türkiye'nin enerji sektörünü ne kadar etkileyecek? Öncelikle saha büyük bir sahadır.

- OPEC'in listesine göre Türkiye'nin bulduğu gaz varlığının yüzde 100'ü doğalgaz kabul edilirse, Türkiye dünyanın en büyük 32. doğalgaz rezervine sahip ülkesi oluyor.

- Petrol ve doğalgaz sahalarını büyük, dev ve süper dev diye kategorilere ayırıyoruz. Bu dev kategorisini giren bir sahadır. Türkiye doğalgazda tamamen dışa bağımlı. Bu gaz bizim dışa olan bağımlılığımızı ciddi anlamda düşürecektir. Bugünden yarına Türkiye'nin hızla enerji ihracatçısı olması tabi ki zor.

- Ekonomiye katkısı en başta bu saha potansiyel olarak 80 milyar dolarlık bir değere tekabül edecektir. Bunu çıkarmak için de 6 milyar dolar gerekiyor.

- Cari açıkta enerji ithalatı faturamız birebir aynı nerdeyse ve bu doğalgaz faturasında ciddi bir düşüş sağlayacak. Biz hala doğalgaz ithal edeceğiz ama bu ciddi bir düşüş sağlayacaktır. Cari açıkta enerji faturamızın büyük bir kısmı petrol ithalatına bağlı. Bu cari açık kısmına pozitif bir katkı yapacaktır ama cari açık sorunumuza bugünden yarına bitti demek de mümkün gözükmüyor.

- Gazı aldığımız Rusya, İran ve Cezayir'le uzun zamanlı kontratlar yapılıyor ve sona gelindiğinde (fiyatları) mevcut piyasa koşullarına göre aşağı veya yukarı çekmek için müzakereler oluyor. Dünyada gaz fiyatları düştü, siz de gaz fiyatlarını düşürün diyebiliyorduk, şimdi artı bir koz daha geldi. Evde ve sanayide kullandığımız fiyatları aşağı çekebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER