Volkswagen’in Türkiye yatırımında flaş gelişme!

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, internet ortamında konuk olduğu canlı yayında, Volkwagen'in Manisa Muradiye’deki yatırımını, orman fidanlığın olduğu tarım arazisinin üzerine yapılacağına dair duyumlar aldıklarını açıkladı

Volkswagen’in Türkiye yatırımında flaş gelişme!

Alman otomotiv devi Volkswagen Türkiye’ye yatırım yapacağını duyurmuş hatta marka bu atılımı için Manisa merkezli bir şirket bile kurmuştu. Ancak Türkiye’nin gerçekleştirdiği sınır operasyonları gerekçe gösterilerek yatırımın bir süre beklemede olduğu yöneticiler tarafından açıklanmıştı.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, katıldığı bir internet canlı yayınında markanın yatırımını Manisa Muradiye’deki orman fidanlığın bulunduğu tarım arazisinin üzerine yapılacağına dair duyumlar aldıklarını belirtti.

Bölgenin kalkınması hedeflendi

Volkswagen’in Türkiye yatırımı Türk otomotiv endüstrisi için oldukça önemli. Markanın Türkiye’de en çok tercih edilen modellerinin üretiminin gerçekleşmesi hem bu ürünlere olan erişimi kolaylaştırırken hem de yatırımın merkezi olarak seçilen bölge kalkınacak.

Almanya merkezli Volkswagen Manisa’da geçtiğimiz ekim ayında 943,5 milyon lira sermayeli şirket kurdu. Gazetede yer alan bilgilere göre şirketin adı Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi Manisa’da kurdu.

Fidanlık yılda 500 milyon ciro getiriyor

İddiaya göre firmanın yatırım yapacağı alanda bulunan Muradiye Fidanlığı’nın Hazine’ye devredildiği belirtiliyor. Muradiye Orman Fidanlığı yıllık 5 milyon fidan kapasitesi olan bir yer ve akasya, erguvan, kestane ve akçaağaç gibi özel bitkiler yetiştirme özelliğine sahip. Fidanlığında yılda 500 milyon TL ciro yaptığı belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER