Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Yeterli Araç Geçmedi: Devlet 1.6 Milyar TL Ödeyecek!

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde yeterli sayıda araç geçmemesinden dolayı devletin, ICA'ya ödeyeceği tutar belli oldu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Yeterli Araç Geçmedi: Devlet 1.6 Milyar TL Ödeyecek!

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde yeterli sayıda araç geçmemesinden dolayı devletin, IC İçtaş İnşaat-Astaldi konsorsiyumuna (ICA) ödeyeceği tutar belli oldu. Ayın son haftasında 1.6 milyar TL civarında bir ödeme konsorsiyuma yapılacak. ICA'ya yılın ilk yarısı için 1 milyar 450 milyon TL ödenmişti.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NA BAŞVURMUŞLARDI

ICA, 2018 yılının ağustos ayında dolar kurunda yaşanan artışın ardından Ulaştırma Bakanlığı'na başvurdu. Döviz kurundaki oynaklığa işaret ederek garanti kapsamında yapılacak ödemelerin hesaplama yönteminde değişiklik yapılmasını istedi.

Yılın ilk yarısı için ocak, ikinci yarısı için temmuz ayı dolar kurunun esas alınmasını talep etti. Bu talep ‘uygun' bulundu. Daha önce ilgili yılın ocak ayı dolar kuru esas alınıyor ve garanti ödemesi izleyen yılın nisan ayında tek seferde yapılıyordu.

1 MİLYAR 450 MİLYON TL ÖDEDİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, Yavuz Sultan Selim'de 2019 yılı 1 Ocak-30 Haziran dönemi için temmuz ayında yeni sistem uyarınca ilk garanti ödemesini yaptı. İşletmeci ICA'ya 1 milyar 450 milyon TL ödendi.

2019 yılı 1 Temmuz-31 Aralık dönemi garanti ödemesi için de çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Buna göre devlet, işletmeciye, bu ay sonunda 1 milyar 600 milyon TL dolayında bir ödeme yapacak. Bu konuda kaynak sorunu olmadığı ifade edildi, tutar konusunda son rötuşları yaptıkları belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER