Yurtiçi Kargo e-ticaret sitelerini askıya mı alıyor?

Koronavirüsle mücadele kapsamında kafeler, kahvehaneler ve eğlence merkezleri kapatıldı. Bazı işyerleri çalışanlarına izin verdi. Vatandaşların evlere kapanmasıyla kargo şirketlerine gelen ürün sayısında patlama yaşandı. Bu hareketlenmeden sonra Yurtiçi Kargo'nun kritik bir karar alacağı iddia edildi

Temsili
Yurtiçi Kargo e-ticaret sitelerini askıya mı alıyor?

Vatandaşların Covid-19 salgını sebebiyle evlere kapanmasıyla kargo şirketleri günlük gelen kargo miktarında patlama yaşadı. Şubelerin kargoları yetiştirememesi üzerine Yurtiçi Kargo'nun e-ticaret sitelerinden gelen ürünleri bir süreliğine kabul etmeyeceği iddia edildi

Günlük 1500 kargoya kadar çıkıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında bir çok giyim, teknoloji ve gıda şirketi satışlarını sadece internet üzerinden yapacaklarını açıkladı. e-ticaret sitelerinin de sektördeki yoğunluğu eklenince kargo firmaları için işler zorlaşmaya başladı. Günlük ortalama bir şubeye 1500'den fazla kargo gitmeye başladı. Çalışanların bu duruma verdikleri tepkilerden sonra özellikle Yurtiçi Kargo'nun, e-ticaret sitelerinden gelen kargoların bir süreliğine askıya alacağı iddia edildi. Öte yandan yaşanan bu yoğunluk sonrası diğer kargo şirketlerinin de benzer tedbirler alacağı öğrenildi.

Rapor almak istiyorlar

Kargo çalışanları bir yandan koronavirüsle mücadele ederken bir yandan da gelen kargoların sürekli olarak artması sonucunda farklı yollara başvurmaya başladı. Covid-19 sebebiyle çalışanlarına izin vermeyen kargo şirketlerinin bu kararından sonra çalışanlar ya yıllık izinlerinden yararlanıyor ya da rapor bularak işe gelmiyor.

Yurtiçi Kargo e-ticaret sitelerini askıya mı alıyor?

Geç saatlere kadar çalışılıyor

Koronavirüsün vatandaşları eve kapatmasının ardından e-ticaret sitelerinde yaşanan yoğunluk da artış gösterdi. Bu yoğunluk kargo şirketlerine yansıdı. Kritik bir süreçten geçilirken gelen kargo sayısından şikayetçi olan kargo çalışanları da kendilerince tedbirler almaya başladı. Eldiven ve maske ile alım-dağıtım yapan kargo çalışanları gece geç saatlere kadar süren yoğun tempodan şikayetçi. Öte taraftan her şubenin giriş çıkış saatleri farklılık gösteriyor. 

65 yaş üstü mü çalıştırılıyor?

Bazı kargo şirketlerinin 65 yaş üzerindeki vatandaşları da çalıştırdığı iddia edildi. Özellikle kamyon şoförlüğü yapan 65 yaş üstü kesim, evden dışarı çıkma yasağına uymadığı gibi bir de çalışmaya devam ediyor.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Amasya Yurtiçi kargoda çalışanlar sabah kahvaltısı yapamayıp öğlen yemeğini de saat 17.00 sularında yediklerini, şirketin daha fazla kazanmak için az personel çalıştırdığını,yetiştiremediklerini ifade ettiler. Emekçilere, köle mantığı ile bakarsanız rapor da alırlar, kargo da gecikir, paketlerde ezik gelir.

Yurtici çalışanı
Yurtici çalışanı - 1 yıl Önce

Bence bizimde izolasyon olmamız geregir heryer kapalı oglen yemeği yiyecek yer bile bulamiyoruz yemek kartınız var ama yiyecek cafeler kapali yurtici çalışanı olarak sesimizin duyulmasını istiyoruz.EVDE KALIN SAĞLIKLI OLUN çağrısına uyalim lutfen.

Reha Alperen
Reha Alperen - 1 yıl Önce

Yurtiçi kargo evde olduğumuz halde evde yok mesajları geliyor millet dışarı çıkmıyor evde yok mesajı geliyor. O zaman çalıştırmasın kargo hizmeti görünmesin bizde ona göre başka kargo seçeriz.

Derya akcay
Derya akcay - 1 yıl Önce

Sanki kargoyu dağıtıyorlar da oturdukları yerden gidip insanlar alıyor herkese adres yetersizliligi diye mesaj atiyorlar

Levent
Levent - 1 yıl Önce

Benim siparişim teslim edilmedi takipde. Ben iptal istemişim yazıyor. Ortada kaldım. İnşAllah satıcıya iade ederler.

Avni
Avni - 1 yıl Önce

Artık şu kargocular kapasitelerini arttırsa çok iyi olacak. Tekel zihniyetiyle çalışmaya devam ediyor sektör.

Huseyin celik
Huseyin celik - 1 yıl Önce

Kargo sirketleri gunluk hayatta cok onemli hale geldiler. Bu isletmelerin belli buyuklukte dondurulmasi ve yeni isletmelerin olusturulmasi gerekiyor. Fazla buyuyen isletmeler hantallasiyor ve duyarsizlasiyor.musteri memnuniyeti filan hak getire oluyor. Birde bu kargolarin bir isletme yonetmelikleriyle dizayn edilmesi lazim. Cogu aksaklikta sorumlu yetkili bulunmuyor.birde fitat konusunda kasim 2019 dan buyana cok ucuk gacik rakamlar aliyorlar. Sonucda tum maliyetleri vatandas.tuketici oduyor. Bazan urune emsal fiyatlar cikiyor. Bu durumu duzenleyici bi kurullar olmali. Devlet bu kargo isine el atmali. Daha makul rakamlarda tutulursa daha yuksek potansiyele ulasip ticarete ivme kazandiracaktir.

SIRADAKİ HABER