Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Meclisi, birliğin yeni yönetimininin Ankara'da yaptığı toplantıda 515 oy alan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu başkan seçildi.

İmamoğlu'nun rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oyda kaldı.

İmamoğlu daha sonra şu açıklamayı yaptı:

"Devraldığımız Belediyeler Birliğininin encümeninde diğer partilerden tek bir kişi yok. Saydım az önce, yanılmıyorsam 2 üyesi MHP'de, geri kalanın tamamı AK Parti üyesi. Bizim bugün geldiğimiz nokta bu yanlışı düzeltme noktası, onun için önemli bir başlangıç.

Meral Akşener'in İYİ Parti'ye gönderdiği yazıdaki detay dikkat çekti Meral Akşener'in İYİ Parti'ye gönderdiği yazıdaki detay dikkat çekti

Tüm çabalarımıza ve talebimize rağmen bu listenin birlikte çıkarılmasına onay gelmedi. Dün liste çıkaracaklarını bildirdiler. Tümüyle yoğun bir çaba gösterildi ama ne yazık ki bu demokratik çabamıza dönüş yapılmadı.

TBB Başkanı olarak encümen adına söz veriyoruz, sevgili belediye başkanı arkadaşımızın vaatlerini takip edeceğiz. Demokratik anlamda bir şey daha hoşuma gitti; kendi partisinde konuşamadığı birçok şeyi burada konuşması ona nasıl özgür bir kürsü vermiş, hayranlıkla izledim. Bu özgürlük iyi bir şeydir."

Editör: Gürel Yurttaş