Haftalardır çete şiddetinin yeniden yükseliş gösterdiği Ekvador'da sular durulmuyor. Çete üyeleri bu sefer bir hastaneyi hedef aldı. Ekvador polisi, 68 kişiyi yarı çıplak bir şekilde gözaltına aldı.

Polis tarafından yapılan açıklamada, Guayas eyaletine bağlı Yaguachi kasabasındaki bir hastaneye baskın düzenleyip kontrolü ele geçirmeye çalışan 68 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yarı çıplak şekilde yere yatırılan kişiler, ters kelepçeyle otobüse bindirilerek polis merkezine götürüldü. Operasyonda çok sayıda silah ve uyuşturucu maddenin ele geçirildiği aktarıldı.

Polis açıklamasında, saldırganlarının tedavi gören bir çete üyesini hastaneden çıkarmak için baskın düzenlemiş olabileceği ve soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Polis ayrıca operasyon kapsamında çete üyelerinin komuta merkezine dönüştürdüğü bir “rehabilitasyon merkezine” baskın düzenlediğini açıkladı.

Ekvador’da yetkililer, gizli bir şekilde çeteler tarafından işletilen yüzlerce sağlık merkezinin kapatıldığını duyurmuştu.

Ekvador’da 8 Ocak’ta Los Choneros çetesinin lideri “Fito” lakaplı Jose Adolfo Macias Villamar’ın cezaevinden kaçmasının ardından Devlet Başkanı Daniel Noboa 60 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etmiş, çetelere karşı savaş başlatmıştı. Çete üyeleri ise sokaklara inerek sivilleri ve güvenlik güçlerini öldürmekle tehdit etmiş, onlarca polisi ve cezaevlerindeki gardiyanları rehin almıştı.

Guayaquil’deki çete saldırılarında 8 kişi hayatını kaybederken, Nobol kasabasında 2 güvenlik görevlisi öldürülmüştü.Yerel kaynaklara göre, 17 milyon nüfuslu Ekvador’da 20 binden fazla üyesi olan yaklaşık 20 suç örgütü bulunuyor.

Editör: Nehir Durdağı