Osman Öztürk, edebiyat alanındaki başarısını uluslararası yeni bir ödülle daha taçlandırdı. Türkiye’den Osman Öztürk, İtalya’da “Pro Loco Derneği tarafından düzenlenen uluslararası şiir yarışmasında; Bahar temalı şiirler dalında; “Ricordami Un Giorno” “Bir Gün Beni Hatırla “ isimli şiiriyle uluslararası şiir ödülü aldı. 

“İnsanlık bir şiirdir  ve her satırında sevgi saklıdır”

Osman Öztürk, ödül hakkında şunları söyledi; “Yazılarım ve şiirlerimle, ülkemin güvenliği kadar Türk edebiyatının da güvende olması, gelecek nesillere doğru aktarılması ve uluslarası arenada başarıyla temsiline de katkı sunmaya çalışıyorum. Bu ödülü de o anlamda çok değerli buluyorum. 

Evin bahçesi çöktü: Roma dönemine ait tek oda mezar çıktı! Evin bahçesi çöktü: Roma dönemine ait tek oda mezar çıktı!

Şiirin birleştirici gücüne o kadar ihtiyacımız var ki..Doğaya sahip çıkmalı, barış tohumlarını dört bir yana ekmeli ve yarınlarımızı yaşanabilir kılmalıyız. Şiirlerimde ben de doğadan büyük ilham alıyorum. Bu şiirimde de içimdeki doğa sevgisini aktarabildiğime inanıyorum.

Misafiri olduğumuz dünyayı kirletmeyelim; çocukların yüzünün gülmesi, tüm savaşların bir an önce son bulması en büyük temennim. Unutmayalım insanlık bir şiirdir ve her satırında sevgi saklıdır. Şiirimi bu ödüle layık görenlere, ilgisini ve desteğimi benden esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyor, şiir gibi yarınlar diliyorum.”

Ödül kazanan şiirin İtalyanca ve Türkçesi;

Osman Öztürk

Ricordami Un Giorno

Ricordami un giorno sulla costa solitaria
come un cedro che trattiene la roccia
segno tutto il tempo sotto le stelle.
I gabbiani piangono di notte mentre cade la pioggia.

Siamo abituati a sognare ad occhi aperti mentre guardiamo il tra- monto
avremmo abbracciato la notte come un amante colpito dall'amore ora quello che abbiamo è solo una spolverata di nostalgia
I gabbiani piangono di notte mentre cade la pioggia

Ogni vita ha una primavera e un settembre
come le foglie che cadono allontanandosi da te.
Cos' è la vita se non quel momento in cui hai vissuto? I gabbiani piangono di notte mentre cade la pioggia.

Birgün Beni Hatırla

Birgün beni hatırla mavi ıssız kıyıda 
Bir kayaya tutunmuş sedir ağacı gibi
Beklerim yapayalnız yıldızların altında 
Gece martılar ağlar yağmurlar yağar gibi

Ne hayaller kurardık güneşin batışında
Sarılırdık geceye sevdalı bir yar gibi
Bir tutam hasret kaldı şimdi avuçlarımda 
Gece martılar ağlar yağmurlar yağar gibi 

Her ömrün bir baharı bir de eylülü vardır
Dökülür yaprakların seni terk eder gibi   
Hayat denilen o şey yaşadığın bir andır
Gece martılar ağlar yağmurlar yağar gibi..

Osman Öztürk hakkında

Ülkemizde Rize, Tunceli ve Kirşehir İl Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulunan ve şiir, öykü ve güvenlik konusunda yazılmış 30 kitabı bulunan Öztürk’ün bir çok ödül ve güftesi de bulunuyor.  

İstSanat Derneği Onursal Başkanı da olan Öztürk’ün şiirleri 25 dile çevrilmiş şiirleri ile yayımlanmış İtalya-La Mia İsola, İspanya-La Densidad De La Noche, Sırbistan-O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi, Moğolistan-Umut, Almanya-Sommerblau isimli şiir kitapları bulunmaktadır.

Romanya, Sırbistan, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde birçok uluslararası toplantı, etkinlik ve edebiyat kongrelerine katılan Öztürk’ün Güvenli okul ve çocukların yaşam güvenliğine ilişkin Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen birçok araştırma, çalıştay ve konferans çalışmaları bulunmaktadır.

Editör: Nehir Durdağı