Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emekli zam oranları merakla beklenirken, SGK uzmanı Özgür Erdursun'dan flaş bir açıklama geldi.

Erdursun, şunları söyledi:

"Hükümet emeklisine seyyanen zam yapmak isterse yapabilir. Emekli aylıklarının güncellenmesi için seyyanen zam yüzde yüz bir ihtiyaç. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 38'lik bir artış yapılacak. Devlet memurlarına da yüzde 48, refah payıyla birlikte yüzde 50'lik bir artış olabilir.

Bir seyyanen zam yapılmalı ki maaşlar bir güncellensin. En düşük emekli maaşı 10 bin TL, 11 bin TL'ye çıkarırlarsa bu bir işe yaramaz. En düşük emekli aylığını da bence 11 bin 250 TL yapacaklar. Bu da yine asgari ücretle olduğu gibi büyük bir soruna yol açacak. 3600 günle 8000 bin gün çalışan iki kişinin maaşı da aynı olacak. Olması gereken ise seyyanen bir zamdır. Oransal bir artışın çok büyük önemi yok. Enflasyon yüzde 38 deseler biz yüzde 50 veriyoruz deseler yine olmaz, seyyanen artış yapılmadan sonra oranların artık bir önemi yok.

6 milyon kişi 7.500 TL alıyor, 11 bin 250'ye çıkarırlarsa bu rakamı alan emeklilerin sayısı 8 milyona çıkar. En düşük maaş alan emeklilerin sayısını artırıyoruz. Nasıl olacak bu iş? Bütün emekli maaşları neredeyse eşitlenmiş olacak.

En düşük evin kirası bugün 10 bin TL. Senelerce çalışıyorsunuz devlete prim ödüyorsunuz size bir emekli aylığı veriliyor ve bu emekli aylığıyla kiranızı bile ödeyemiyorsunuz. Yeme içme zaten bunun içinde yok."

Editör: Gürel Yurttaş