SGK Uzmanı Ali Tezel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla emeklilere verilecek 5 bin lira ilgili detayları anlattı.

Tezel, Cumhuriyet'teki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Emekliler çok düşük emekli maaşlarıyla geçinmeye çalışıyorlar. Onlar istiyorlar ki tıpkı memurlara yapıldığı gibi seyyanen zammı tüm emeklilere vermelerini istiyorlardı. Bir seferlik ödeme değil, emekli maaşlarına iyi bir zam istiyorlardı. Buna 29 ekim İkramiyesi diyenler var ama öyle bir açıklama yapılmadı. Bu ödemenin niye olduğu söylenmedi. Bu öneri muhtemelen yarın Genel Kurul’da görüşülerek kabul edilecek. 

Cumhurbaşkanı bu açıklamayı yaptığında binlerce emekliden ‘Emekliyim, çalışıyorum hemen işten ayrılayım mı?’ mesajı aldım. Onlara tarihlerin belli olmadığını, işten ayrılsalar bile ödeme alamayabileceklerini söyledim. Tahmin ettiğim gibi, komisyondan geçen metinde, 1 Ekim-31 Ekim arasında, bir gün bile olsa, sigortalı çalışanlara verilmeyeceği öngörüldü. 

Türkiye'nin 69 yıllık dev firması iflas etti Türkiye'nin 69 yıllık dev firması iflas etti

Bazı emekliler, emekli olduktan sonra dükkan açmış, şirket kurmuş veya şirkete ortak olmuş olabilir. Yine komisyondan geçen metnin öngördüğüne göre, sadece bir işverene bağlı olarak sigortalı çalışanlar ödeme alamayacaklar. Bunun yanında, 350 bin kadar özel banka ve borsa sandığı emeklisi var. Bu ikramiye onlara da verilmeyecek. 

SGK kayıtlarına göre şu an 1 milyon 700 bin çalışan emekli var. Benim tahminlerime göre ise çalışan emekli sayısı 5 milyondan fazladır. Çalışan emeklilere de ödeme yapılsaydı maliyeti, 8 buçuk milyar lira olacaktı. Demek ki devlette 8 buçuk milyar lira yok.”

5 bin liralık, bir seferlik ödeme emekliye hiçbir fayda sağlamaz. 5 bin lira ile tatile gidilmez, bazılarının bir akşam yemeğine ödediği parayı emekliye verip emekliyi susturmak istiyorlar. 5 bin lirayı, seyyanen, her ay verecek olsalar bir anlamı olurdu. Ocak ayında yapılacak artış ise bir zam değil, enflasyon farkının maaşa yansıtılması olacak. Emeklilerin alım gücüne etkisi olmaz.”

Editör: Grlyrtts