Prof. Dr. Emre Kongar Aydın'daki evinin önünde dengesini kaybederek yere düşen Kongar’ın düşme sonucu sol omzu kırıldı. 

Kongar’ın konuya ilişkin yazısı şu şekilde:

ÖNCE DERS:
Ne kadar acele ederseniz edin…

Ne kadar telaş içinde olursanız olun…

Birlikte olduğunuz sevdiklerinize, onlardan önce harekete geçerek ne kadar hızla hizmet etmeye çalışırsanız çalışın… Bastığınız yer ne kadar tanıdık olduğunu sandığınız bir yer olsa da… Hatta tam evinizin önü gibi, çok çok iyi bildiğiniz bir yerde bile olsanız…

Bir otomobilden inerken, elbette sadece otomobilden inerken değil her zaman, ama özellikle de bastığınız yeri tam göremediğiniz biçimde otomobilden hızla inerken…

BASTIĞINIZ YERE ÇOK AMA ÇOK DİKKAT EDİNİZ!
Yoksa, tam evinizin kapısının önünden geçen, sokaktaki yağmur sularının tahliyesi için yapılmış olan su kanalının eğri yanına basar… Dengenizi kaybeder… Füze gibi kafa üstü uçar… Sol omuzunuzu kırarsınız!

ŞİMDİ DERS ALMANIN (VEYA VERMENİN) GERÇEK ÖYKÜSÜ:
Sonrası, kafanızı vurup beyin kanaması geçirmediğiniz için şükretmek… Kalça kırığı olmadığı için sevinmek… Merdan Yanardağ’ın haksız ve hukuksuz bir biçimde tutuklanmasından sonra, Murat Taylan ve Evren Özalkuş tarafından başarıyla sürdürülen TELE1’in “Dört soru dört yanıt” programının yayınına, kırık omuzun ciğer söken ağrısına rağmen telefonla katılmak…

Sürekli bir yerini kırdığı için ailenin kırıklık uzmanı olan, olağanüstü insan Funda’nın ısrarıyla, olaydan dört saat sonra… Dostlar Dr. Seren Arpaz’ın ve Soner Kaplan’ın yakın ilgisiyle… Cankurtaran çağırmak… Sevgili kızım Prof. Ebru ile Paramedikler Hataylı Emine ve Sökeli Hatice’nin dikkatli eşliğinde Kuşadası Devlet Hastanesi’ne erişmek… Acilde Dr. Fahri Beyin Radyoloji teknisyeni Fatma Hanım’ın ve teknisyen Atakan Bey’in yardımlarıyla ilk müdahalenin yapılması…

Ertesi gün yine Fikret ve Funda gibi iki olağanüstü mühendisin eşliğinde Kuşadası Devlet Hastanesi Ortopedi uzmanı Dr. Ahmet Vidinel’in randevulardan ve acillerden boğulmuş haline rağmen büyük bir nezaketle ve hâlâ koruduğu esprili tavrı ile lütfettiği ilgi ve tomografi çekildikten sonra teşhis, bir ay süreyle sabitlenen bir sol kol.

BİTİRİRKEN, BÜTÜN TOPLUMUN MİNNET DUYMASI GEREKEN İNSANLAR HAKKINDA:
Bu öyküyü, kendi aceleciliğimden dolayı başıma gelen trajik kazayı anlatmak için değil, Kuşadası Devlet Hastanesi özelinde, son zamanlarda hak ettikleri övgüyü genellikle alamayan hatta kimi zaman haksız ve vahşi saldırılara bile uğrayan başta doktorlarımız olmak üzere, tüm sağlık personeline saygılarımı, sevgilerimi ve minnetlerimi belirtmek için yazdım.

VE BİR ÖZÜR:
Bu yazıyı yazmak, kızımın yardımına rağmen ve tek parmakla hemen hemen dört saat kadar sürdü.

Dolayısıyla 12 Ağustos tarihine kadar yazı yok.

Lütfen kusura bakmayın!

EMRE KONGAR KİMDİR?

13 Ekim 1941 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Babası, Şişli Terakki ve Pertevniyal Liseleri felsefe öğretmenlerinden İhsan Kongar, annesi ise yine Şişli Terakki Lisesinde bir süre felsefe öğretmenliği yapan, Zapyon Kız Lisesi felsefe öğretmeni Mesude Kongar'dır. İlk, orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde gören Kongar, daha sonra 1958-1959 öğretim yılında fen şubesinden mezun oldu. 1963 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nü, 1966 yılında da Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksek Okulu'nu, M.S.W derecesiyle bitirdi.

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyal Çalışma Yüksek Okulu'nu kurdu ve buraya müdür olarak atandı.1981 yılı Temmuz ayında "Atatürk ve Devrim Kuramlar" adlı takdim teziyle Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nca profesörlüğe yükseltildi.

15 Şubat 1983 tarihinde, askerî rejimin üniversite konusundaki uygulamalarını protesto etmek için üniversiteden istifa etti. 1983-1987 yılları arasında Hürriyet gazetesinde danışmanlık, 1987-1991 yılları arasında ise KAMAR Kamuoyu Araştırma Şirketi'nde yöneticilik yaptı. 17 Nisan 1992 yılında Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı. Kasım 1995'de bu görevini bırakıp Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeliğine geri döndü.

2001 yılında Cumhuriyet gazetesi yayın danışmanlığına atandı. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünde sosyoloji ile Türkiye'nin Toplumsal Yapısı dersi vermiştir ve Mehmet Barlas'la birlikte NTV'de Yorum Farkı programını sunmuştur.

Editör: Grlyrtts