Soğuk kış aylarının gelmesiyle birlikte Türkiye'de Aile Sağlık Merkezleri (ASM) ve Acillerde yoğunluklar yaşanıyor. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı son açıklamada yaşanan hastalık vakalarının basit bir nezle olmadığını ölümcül influenza ve Covid olduğunu belirtti. 

Hastanelerde yoğunluk yaşanırken ve vatandaşlar durumdan şikayetçi olurken Bakan Koca'dan açıklama geldi. X hesabından paylaşım yapan Koca hastalığın nedenini ve nelerin yapılmaması gerektiğine ilişkin bilgi verdi.

"HASTALIĞIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU VİRÜSLERDEN KAYNAKLI"

İşte o açıklama:

"Her yıl kış aylarında solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı semptomlarla acil servise başvuran hastaların sayısında artış gözlemlenmektedir. Bu yıl da önceki yıllara benzer şekilde acile bu şikâyetlerle başvuran hastaların oranı artmış durumda. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra bu başvuruların sayılarının azaldığını görmekteyiz. Bu hastalıkların büyük bir çoğunluğu, belirtileri 3 ila 10 gün içerisinde sonlanan; ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla çözebileceğimiz, beraberinde dengeli beslenme ve istirahatle üstesinden gelebileceğimiz hastalıklardır. Büyük çoğunluğu virüslerden kaynaklıdır.

"ANTİBİYOTUK BİRÇOĞUNDA FAYDA ETMEZ"

Antibiyotik kullanımı bunların birçoğunda fayda etmez. Üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı şikâyetlerde öncelikle başvuru yapmamız gereken sağlık kuruluşları aile hekimlikleri, işyeri hekimlikleri gibi birinci basamak sağlık kuruluşları olmalıdır."

Editör: İrem Nur Kaya