İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni resmen tanımasının ardından bir Avrupa devleti daha Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı.

Slovenya hükümetinin 9 Mayıs'ta başlattığı Filistin'i tanıma sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre Slovenya da Filistin'i devlet olarak tanıyacak.

Suudi Arabistan'da hayatını kaybeden hacı adaylarının sayısı 1000'i aştı! Suudi Arabistan'da hayatını kaybeden hacı adaylarının sayısı 1000'i aştı!

Ne Olmuştu?

Slovenya Başbakanı Robert Golob, Slovenya hükümetinin bu hafta Filistin Devleti'ni resmen tanıma önerisini değerlendireceğini açıklamış, Filistin'in resmen tanınması önerisinin perşembe günü (bugün) yapılacak hükümet toplantısında "Bu sürede, acil bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için baskı oluşturmak amacıyla benzer düşünen bir grup ülkeyle koordinasyon içinde olmaya devam edeceğiz. Birleşmiş Milletler'in sorumlu üyesi olarak, Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapma yükümlülüğümüz bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya hükümetleri, geçtiğimiz hafta Filistin'i devlet olarak tanıyacaklarını duyurmaları sonrasında 28 Mayıs itibariyle Filistin devletini resmen tanımıştı.
 

Editör: Nehir Durdağı