Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa ettiği iddiasını bakanlık kaynaklarından doğrulattığını yazdı. Ağırel’in konuştuğu kaynaklara göre Koca'nın istifa etmesinin nedenlerinden biri de teşkilatlardan gelen torpil isteklerini yerine getirmemesi. Ayrıca Ağırel 2-3 bakanın daha istifa edeceğini belirtti.

Ağırel bugünkü köşe yazısında, Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgileri yazdı. Koca’nın istifasının kesin olduğunu öğrendiğini ifade eden Ağırel, istifa gerekçesi olarak da kaynakların şunları aktardığını yazdı:

"Sağlık Bakanı Koca’nın istifa gerekçesi nedir diye sorduğumda ise aldığım cevap şu şekilde oldu:

“Bakanlıklar arasında dikkat ederseniz siyasetçi ve teknokrat ayrımı var. Siyasetin merkezinden gelen bakanlar parti teşkilatların isteğine olumlu cevap veriyor. Teknokrat bakanlar ise bu konuda yeterli görülmüyor. Daha açık konuşmak gerekirse Sağlık Bakanlığı bünyesinde mülakat ile göreve alınan personel yok. Hepsi sınav sonucuna göre alınıyor. Tabii bakanlık bünyesine girmek için siyasilerden istenilen yardım mevcut uygulama ile mümkün olmuyor. Bu konular yapılan teşkilat toplantılarında da dile getirildi. Hatta toplantıda Sağlık Bakanlığı’ndaki aksamalar da eleştiri konusu yapıldı. Bakan aslında o gün istifa etti.”

Prof. Dr. Naci Görür en yakın depremin nerede olacağını açıkladı Prof. Dr. Naci Görür en yakın depremin nerede olacağını açıkladı

Yani parti teşkilatlarından gelen “torpil” isteklerinin yerine getirilmemesi ve sağlık alanında yaşanan sıkıntılar mı istifa sebebi?

“Sadece bu değil ama bir tanesi bu diyebiliriz.”

Peki, kesin istifa etti mi?

“Evet, bıraktı artık görevi.” 

Editör: İrem Nur Kaya