Efsane geri döndü: THK'nın yangın söndürme uçaklarıyla ilgili flaş karar

Son 3 yıldır devre dışı bırakılan Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçakları tekrar devreye alındı

Efsane geri döndü: THK'nın yangın söndürme uçaklarıyla ilgili flaş karar

Son 3 yıldır devre dışı bırakılan THK'nun efsane yangın söndürme uçakları geri döndü.

Özellikle eski Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli'nin artık uçamadıklarını ileri sürerek yangınlarda devreye almadığı uçaklar, tekrar havalanacak.

3 yıldır çeşitli bahanelerle kamu ihalelerine sokulmayan ve devre dışı bırakılan Türk Hava Kurumu envanterindeki 4 uçak için 3 kurum anlaştı.

Savunma Sanayi Başkanlığı binasında öğleden sonra 15.00 sıralarında gerçekleşen toplantıya Türk Hava Kurumu ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı. İmzalanan protokolle THK envanterindeki 4 uçak,  ihalesiz bir şekilde bakanlığın hizmetine verildi.

THK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğine istinaden Tarım ve Orman Bakanlığı’na hizmet sunmak üzere TUSAŞ-THK iş ortaklığı olarak 3+1 uçak kiralama teklifimiz de bugün uygun bulunarak işlemi tamamlandı.

Temmuz ayı itibarıyla uçaklarımız yangın bölgelerinde konuşlanacak ve 4 adet uçağımız ay içinde faal olarak hizmette bulunacaktır.

Uçaklarımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlenmekte, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekip tarafından genel ve son kontrolleri yapılmakta.

2 uçağımız bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi.

Pilotlarımızın işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup dünyada az sayıda kaldığı için yedek parça temini uzun zaman almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça temin edilebildiği müddetçe hizmet verecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER