Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen için karar verildi

FETÖ/PDY elebaşı Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Soruşturma aşamasında 'itirafçı' olup çok sayıda FETÖ üyesini deşifre eden Gülen'in, tutukluluğunun devamı kararlaştırıldı. Gülen'in cezasında "etkin pişmanlık hükümleri" uygulanarak indirime gidildi.

Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen için karar verildi

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan FETÖ/PDY elebaşı Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak tutukluluğun devamına karar verildi.

Operasyonla Türkiye'ye getirilen Selahattin Gülen'in yargılandığı davada karar çıktı. Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Gülen ile avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı, celse arasında savcının esas hakkındaki mütalaasını sunduğunu belirterek, sanık ve avukatından buna ilişkin savunma yapmasını istedi. Sanık Gülen, "etkin pişmanlık hükümlerinden" yararlanmak için önceki celselerde örgüte dair bildiği her şeyi samimi bir şekilde anlattığını ifade etti.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Soruşturma aşamasında, örgütsel ilişkilerine ilişkin tespit edilmemiş bir çok bilgiyi de mahkeme huzurunda anlattığını kaydeden Gülen, mahkemenin bunu dikkate alarak lehine olan kanun hükümlerini uygulamasını istedi.

Son sözü sorulan Gülen, "Adaletin tecelli edeceğinin farkındayım, hükümle birlikte tahliyemi istiyorum" dedi. Sanık avukatının da savunmasının ardından mahkeme başkanı, heyetin kararını açıkladı.

'ETKİN PİŞMANLIKTAN' İNDİRİM YAPILDI

Buna göre "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Gülen'in cezası, "etkin pişmanlık hükümleri" uygulanarak 3 yıl 4 aya indirildi. Sanık Gülen'in hükümle birlikte tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine göre, terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in, örgüt elebaşının talimatı üzerine FETÖ'nün mahrem yapılanmasının yardımıyla yurt dışına kaçtığı tespit edilmiş, örgütün sözde istişare heyeti üyeleri ve üst düzey sorumlularıyla da ilişkili olduğu belirlenmişti.

MİT'in operasyonuyla Türkiye'ye getirilen Gülen, savcılık ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtmiş, örgüt elebaşının yaşadığı Pensilvanya'daki kamp ve örgütsel yapılanmaya ilişkin itiraflarda bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER