Japonya'dan gelen deprem uzmanından uykuları kaçırtacak İstanbul depremi açıklaması: Marmara'da fay kırılmaya başladı

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Türkiye'de büyük bir deprem bekleniyor, özellikle Marmara Bölgesinde. Doğu Anadolu fayı ve Ege fayı da kırılmaya başladı" dedi.

Japonya'dan gelen deprem uzmanından uykuları kaçırtacak İstanbul depremi açıklaması: Marmara'da fay kırılmaya başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen seminere katılan Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi, Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, korkutan açıklamalarda bulundu.

Moriwaki, şunları söyledi:

“Türkiye de Japonya gibi bir deprem ülkesi. Depreme hazır olmak çok önemli. Tüm kurumların ve insanların hazır olması gerekir. Türkiye’de büyük bir deprem bekleniyor, özellikle Marmara Bölgesinde. Doğu Anadolu fayı ve Ege fayı da kırılmaya başladı.

Dünyadaki depremlerin yüzde 20si Japonya’da gerçekleşiyor. Japonya, çok büyük depremler yaşadı. Japonya’da insanlar bunları yaşadığı için tam hazır oluyor. Türkiye’deki binaların yüzde 60’ı kaçak. Yönetmelik çok iyi artık, Türkiye Japonya’dan daha katı. Ama ona rağmen bunu takip etmiyor herkes. Onun için sıkıntı burası. Bunu çözmek lazım.

Japonya’nın depremi ile Türkiye depreminin arasında biraz fark var. Japonya’nın depremi birazcık derin yerde. Deprem biliyorsunuz önce P dalga geliyor, sonra S dalga geliyor. Bunların arasında 10 saniye 20 saniye fark var. Onun için herkesin telefonunda Japonya’da uyarı sistemi var. Bu çünkü depremin P dalga geldikten sonra, 10 saniye 20 saniye varsa kaçabilir veya bir şey yapabilir.

Ama genel olarak Türkiye’de aşağıdan direkt olarak vuruyor. O zaman P ve S olarak saniye olarak çok az ama yine de bunu da Türkiye de yapmaya başladı ve Japonya ile bunun bağlantısını kurdu.

Deprem varsa nerede olursa olsun, hazır olmak lazım. Bu eğitimle, binadaki oranla maalesef yüzde 50 kaçak bina için bunu düzeltmek lazım. Bunları daha hızlı hale getirmek lazım. Yeniden bina yapma değil güçlendirme yapılırsa daha çabuk yürüyebilir” 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER