Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez'den çok çarpıcı Atatürk yorumu

Türkiye'de bulunan Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez, Atatürk'le ilgili konuştu

Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez'den çok çarpıcı Atatürk yorumu

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez, Bahçeşehir Üniversitesi'nde katıldığı programda Atatürk'le ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

Marquez, şu ifadeleri kullandı:

- Biyografisini elime aldığım andan itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün özenli vizyonunun derinliğine inmeye başladım. Belli ki hayatı boyunca birçok başarıya imza attı. Ve belki de bunlardan en önemlilerinden biri Çanakkale’yi savunma şekliydi. İnsanlar hâlâ askerlerine, ‘Biz buraya savaşmaya değil, ölmeye ya da canımızı vermeye geldik’ çağrısını hatırlatır.

- Toplumsal boşlukları kapatmanın en iyi yolunun her zaman eğitim olduğunu düşündü. Vatandaşı eğitimle güçlendirdi. 

- Biz de son 4 yıldır Atatürk’ün yolundan giderek toplumsal uçurumu kapatmanın ana kaynağı olarak eğitimden ilham alıyoruz. Dikkatleri düşük gelirli ailelerin çocuklarına çekmeyi başardık. Onlara aile içi küçük yaş eğitimi veriyoruz. 2 milyon Kolombiyalı çocuğa ulaşacağız.

- Atatürk büyük bir askeri komutandır. Kalıcı bir Cumhuriyetin kurulmasını emrettiğini biliyordu. Hükümet ve ordu arasındaki rollerde bir ayrım olmalıydı. Bu, ordunun anayasanın garantörü olduğu Kolombiya gibi Cumhuriyetlerde de her gün benimsenmesi gerektiğine inandığımız bir şeydir, ancak bu ayrılık demokrasinin özünü korumak için en iyi mekanizmadır.

- Kadınların toplumdaki rolü artık harika. Ayrıca birçok fakültede çok sayıda yetenekli kadının yer aldığını görmekten gurur duyuyorum. Bunların çoğu Atatürk’ün vizyonuna hizmet ediyor. Kolombiya’da kadın hakları 1958’de tanındı. Kadınlara ilk kez 1958’de oy kullanma hakkı verildi. İlginç olan, Atatürk’ün Türkiye için bu vizyona neredeyse 30 yıl önce sahip olmasıydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER