Çekya'dan Istanbul'a yürüdü, Ayasofya'da gözyaşlarına boğuldu

21 yasindaki Çek ögrenci Nicolette Havlova, Romanya’nin Banat bölgesinde yasayan Çek azinliga maddi yardimda bulunmak için Çekya’dan Istanbul’a gerçeklestirdigi yürüyüsü tamamladi. Havlova, Ayasofya-i Kebir Cami-i Serifi önünde tamamladigi yürüyüsü sonrasi gözyaslarina boguldu.

Çekya'dan Istanbul'a yürüdü, Ayasofya'da gözyaşlarına boğuldu

ek ögrenci Nicolette Havlova, Çekya’nin Havirov kasabasindan 104 gün önce Istanbul’a baslattigi yürüyüsü tamamladi. 2 bin 25 kilometrelik yolculuk boyunca Slovakya, Macaristan, Romanya, Sirbistan ve Bulgaristan’dan geçen genç gezgin yürüyüsünü Ayasofya-i Kebir Cami-i Serifi önünde tamamlarken, gözyaslarini tutamadi.
"Türkiye hakkinda endiseliydim ama yersiz oldugunu anladim"


Nicolette Havlova, Çek basinina yaptigi açiklamalarda, “Yolculugum boyunca birçok zorluklarla karsilastim. Bazen ayilarin ayak izleri, bazen de beni kovalayan çoban köpekleri nedeniyle zor anlar yasadim. Hava degisiklikleri ve ülkelere göre degisen yemekler nedeniyle hastalanip hastanelere gitmek zorunda kaldim. Türkiye’ye gitme konusunda da çesitli endiselerim vardi fakat sunu söylemeliyim ki insanlar çok misafirperverdi, büyük saygi ve hürmetle yaklastilar. Beni dügüne bile davet ettiler. Endiselerimin yersiz oldugunu anladim” dedi.

"Istanbul etkileyici bir sehir"

Yürüyüsünün son noktasi olan Istanbul’a hayran kalan Havlova, "Hayalimdeki hedefe ulasmak harika bir duyguydu ve hala da öyle. Sonunda Istanbul’daki muhtesem Ayasofya’nin önündeyim ve beni etkileyen duygulari tarif etmek zor. Istanbul’da oldugum için kendimi sansli hissediyorum. Avrupa’dan Asya’ya geçmek heyecan vericiydi. Et yemedigim için birçok Türk yemegini yiyemiyorum ama bir arkadasimin önerisi ile mercimek çorbasi ve çig köfte denedim. Bence çok lezzetliler" diye konustu.

Yolculugu boyunca birçok kisiden destek mesajlari aldigini söyleyen Havlova, “Sosyal medya üzerinden destek verenler ile yolculugum boyunca bulundugum sehirlerde herkes bana yardimci olmaya çalisti. Yürüyüsümü tamamladigim için çok mutluyum” dedi.
Bu arada genç gezgin Havlova, yolculugu sirasinda Bulgaristan’in Svilengrad kasabasindan geçerken karsilastigi sahipsiz yavru köpegi de sahiplenmeye karar verdi. Nicolette Havlova, yürüyüsün son 250 kilometrelik kisminda kucaginda tasidigi köpege Svili adini verdi. Havlova, Türkiye’ye girdikten sonra Edirne’deki bir veterinerde tüm asilarini yaptirdigi köpegin kendisi için verilmis bir armagan oldugunu söyledi.
Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bagis da Havlova’yi büyükelçilige davet etti.
Toplanan 6 bin 700 euroyu Romanya’daki Çeklere teslim etti

Romanya’nin Banat bölgesinde geçimlerini turizmden saglayan ve pandemi döneminde zor günler geçiren Çek azinliklara yardim amaciyla baslattigi yürüyüs öncesi düzenlenen organizasyonda genç gezgin, Çekya’da faaliyet gösteren bir kamu yardim platformunda toplanan 168 bin Çek kronunu (yaklasik 6 bin 700 euro) köylülere teslim etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER