Cennetten bir köşe Marmaris Selimiye

Haydi tatile... Rotamız Marmaris Selimiye.

Cennetten bir köşe Marmaris Selimiye

İstanbul... Ahh İstanbul!

Nasıl da yıprattın son bir yılda bizi. 

İş, güç... Trafik çilesi! Metrobüse biniyorsun, insan seli! Asık suratlar, her an kavga etmeye hazır insanlar!

Üstüne bir de koronavirüs illeti!

Delirmeden yaza girdik işte... Ohh bee!

"Şimdi İstanbul'a mola zamanı" dedik, bir hafta tatil yapalım istedik.

Çıktık yola... Yenikapı'dan feribota bindik! Feribota kadar klasik İstanbullu tipler, stres diz boyuydu, ters ters bakıyordu herkes. Feribot hareket edince öyle yumuşadı ki insanlar; vallahi pes!

Hele inerken Bandırma'da feribottan! Sanki İstanbul'dan feribota binenlerle inenler farklıydı, otomobil sürücüleri birbirlerine yol verme yarışındaydı.

İstanbul'dan biraz olsun uzaklaşmak bu kadar etkili oluyorsa! Varın siz düşünün gerisini....

Bandırma, İzmir, Muğla derken geldik Marmaris'e... 

Oradan Datça yoluna saptık, Bozburun sapağına gelince Datça yolundan da ayrıldık. Sırasıyla Hisarönü, Orhaniye, Turgut derken, sağda görüldü Selimiye... Uzaklığı Marmaris'e 40, Bozburun'a 7 kilometre...

Köyün içine girdik... Bir taraf deniz, bir taraf yeşil. Yaklaşık bir kilometre gittikten sonra sağda deniz kenarındaki otelimize geldik.

Eşyaları bırakır bırakmaz odaya... Attık kendimizi lacivert suya! Deniz göl gibi! Aman Allahım! Bu nasıl güzellik, İstanbul'dan sonra sessizliğin sesi ne kadar da güzelmiş, kendimize geldik. 

7 gün kaldık. Sabahları horozların sesiyle uyandık, kuş sesleriyle hayallere daldık!

Gündüz denizden hiç çıkmadık, akşamları da sofradan hiç kalkmadık.

Öyle güzel restoranlar var ki; hayran kaldık.

Deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, şakşuka, atom.. Nefisti. Hele de taze toplanmış yeşilliklerden yapılmış salata... Vay canına! Kalamarı anlatmayayım, hele de ahtapot ızgara... 

Selimiye'deki ahtapot ızgara bana göre Türkiye'de bir numara!

Sayılı gün çabuk geçiyor. Bizimki de çabuk geçti. Rüya gibi. Her biri bir gün öncesinden güzeldi. 

Ayrılırken Selimiye'den Sezen Aksu'nun şarkısı başlamıştı çoktan radyoda; "Kalbim Ege'de kaldı" diye... Tesadüf işte! 

Bekle bizi, yine geleceğiz Selimiye...


MARMARİS SELİMİYE'YE NASIL GİDİLİR?

Otomobilinizle gideceksiniz, nasıl gideceğiniz zaten yazıda var. Yok uçakla gidelim diyorsanız Dalaman Havalimanı'na ineceksiniz. Erken bilet alırsanız çok daha ucuza uçabilirsiniz. Dalaman'dan Havaş ya da Muğla Belediyesi'nin otobüsleri var; biniyorsunuz. Yaklaşık 1.5 saat sonra Marmaris Otogarı'ndasınız. Oradan da Selimiye dolmuşları var. 1 saat sonra Selimiye'ye varıyorsunuz. Ya da Dalaman'dan otomobil kiralayabilirsiniz.

MARMARİS SELİMİYE'DE NELER YENİR?

Neler yenmez ki! Köyün otlarından yapılan mezeler harika... Mutlaka deneyin. Ahtapot ızgarayı muazzam yapıyorlar. Lagos yörenin balığı, ızgarası da müthiş buğulaması da. Izgara isterseniz önceden söyleyin, özel sosta bekletip, sonra ızgaraya atıyorlar. Günlük balıkların hepsi lezzettli. Barbun teklif ederlerse sakın hayır demeyin, pişman olursunuz. Ayrıca Selimiye'de çarşıda ev yemekleri yapan küçük işletmeler de var. Onlara da uğrayabilirsiniz. Sahil zaten hep balık lokantası.

MARMARİS SELİMİYE'DE NERELER GEZİLİR?

Bir gününüzü tekne gezisinize ayırın. Öyle güzel koylar, adalar var ki; bunu mutlaka ama mutlaka yapın. Selimiye'de deniz o kadar güzel ki, eğer çıkabilirseniz etrafı dolaşın, köyün içinde bir gezintiye çıkın. Selimiye'ye gelirken ya da dönerken Turgut Şelalesi'ni de görün. Kızkumu'nda denizin içinde yürüyüş yapmayı unutmayın. Dönerken bal, kekik, zeytinyağı gibi yöresel ürünler de alın. 

MARMARİS SELİMİYE'DE NEREDE KALINIR?

Deniz kenarı 1.5, 2 kilometre boyunca boydan boya küçük motellerle dolu. Hemen hemen hepsinin restoranı da var. Denizin kenarında olmayıp da denizi tepeden gören işletmeler de bulunuyor. Hemen hepsinde kalabilirsiniz. Yalnız önce arayıp yer ayırtın, sonra gidince sürprizle karşılaşmayın. Arayıp, kesenize göre yeri saptayın, sonra da gidip, mutluluğu yaşayın. İnternete girip de Marmaris Selimiye kalınacak yerler diye yazarsanız işletmelerin hemen hepsi çıkar karşınıza. İyi tatiller.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER