Hafta sonunda İstanbul'a mola: Doğru İğneada'ya

Biliyoruz daraldınız. Koronavirüs, iş, güç derken büyükşehirden bunaldınız. İzin yapmak için de erken. O zaman bir hafta sonu kaçamağına ne dersiniz?

Hafta sonunda İstanbul'a mola: Doğru İğneada'ya

Koronavirüs nedeniyle daraldınız değil mi?

İş güç de başladı.

Büyükşehir hepinizi bus bus bunalttı!

Bir değişikliğe ihtiyacınız var. Denize, güneşe, yeşile, doğaya özlem çekiyorsunuz. Yıllık izin için daha erken olduğuna göre... Kısa bir değişiklik şart. Bir mola diyelim biz buna... O zaman hafta sonunda rota İğneada.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde burası. Uzun sahili, etrafındaki ormanları, küçük ama güzel tesisleriyle ideal bir yer. Gidin, pişman olmayacaksınız. Geçireceğiniz iki gün öyle iyi gelecek ki; bunalımdan da kurtulacaksınız.

NASIL GİDİLİR?

İğneada, İstanbul'a 250 kilometre mesafede. Kırklareli merkezine uzaklığı ise 97 kilometre.

İstanbul'dan giderken TEM otoyolunun Lüleburgaz gişelerinden çıkın. Pınarhisar, Demirköy ve İğneada tabelalarını takip edin, denizi görünceye kadar gidin. Görünce gelmiş oldunuz.

Ayrıca İğneada'ya İstanbul'dan otobüsle de gidebilirsiniz. Esenler Otogarı'ndan kalkan otobüsler 5 saatte İğneada'ya ulaşıyor. 

NE YAPILIR?

Denize girilir. 22 kilometrelik bir sahili var. Karadeniz tertemiz. Bol bol güneşlenilir. 

Ayrıca görülecek çok yeri var; bu nedenle gezmeye de vakit ayırmakta yarar var.

Bir kere giderken o muhteşem ormanlarında tur atın. Istranca'nın yeşilinden büyüleneceksiniz. Longoz ormanları sizi etkileyecek. Gölleri de öyle. Bölgede koruma altında bulunan 7 göl bulunuyor.


İğneada Feneri, Derviş Ali Baba Türbesi, Fatih Dökümhanesi, Dupnisa Mağarası da görülmeye değer.

NEREDE KALINIR?

İğneada'da konaklamak için alternatif çok. İrili ufaklı tesisler var. Oteller, pansiyonlar, apartlar sizi bekliyor. İstediğinizi seçin. 

Bu arada... İğneada'da kamp bölgesi var. Burada çadır kurabilir, hatta gecelemek için karavan da kiralayabilirsiniz.

NE YENİR?

Çok güzel restoranları var. Özellikle Cumhuriyet Meydanı'nda yan yana dizili lokantalar tatlı bir rekabet içinde. Keyifli akşamlar geçirebilirsiniz. Trakya mutfağına ait her şeyi bulabilirsiniz.

Özellikle balık bol. Mevsimine göre palamut, kalkan, çinekop çok lezzetli. Istranca'nın göllerinden çıkan balıklar da harika. Mezeler güzel. 

Yalnız mutlaka restorana oturmadan önce fiyatlarını öğrenin. Sonra sürprizle karşılaşmayın.

Bu arada... İğneada'nın doğal ürünleri de pek meşhurdur. Balı, reçelleri gibi. Cumartesi günleri kurulan pazarda her şeyi bulabilirsiniz. Dönerken yanınızda getirin, yedikce İğneada'yı hatırlarsınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER