NASA ile Elon Musk'ın uzay taşımacılığı firması SpaceX, gizli bir operasyonda bulunan X-37B insansız askeri uzay aracını taşıyan Falcon Heavy roketinin yörüngeye başarılı şekilde fırlatıldığını duyurdu.Böylece görev ve amacı açıklanmayan X-37B, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 7’inci kez yörüngeye gönderilmiş oldu.

Uzay uçağının ne kadar mesafe kat edeceği ve görev süresi açıklanmazken, en erken Haziran 2026'da dünyaya dönmesi bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından hakkında yalnızca “bazı deneyler yapmak” için görevlendirildiği bilgisi verilen ve yeniden kullanılabilen uzay aracının görüntüsü küçük uzay mekikleriyle benzerlik taşıyor.

Uzay-3

Uzay mekiklerinin yalnızca dörtte biri büyüklüğünde, 9 metre uzunluğunda olan ve yaklaşık 5 ton ağırlığa sahip X-37B, Boeing tarafından üretildi. Roketlere benzer şekilde dikey olarak havalanan uzay aracı, uçaklar gibi yatay olarak iniş yapıyor ve 240 kilometre ile 800 kilometre arasında irtifaya ulaşıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ABD Uzay Kuvvetleri tarafından ordunun ulusal güvenlik programı kapsamında görevlendirilen X-37B, ilk kez 2010'da uzaya gönderildi. Uzay uçağı, son olarak 2 buçuk yıl yörüngede kalıp en uzun görevini tamamlayarak geçtiğimiz yıl dünyaya dönmüştü.

Editör: Nehir Durdağı