11 Mayıs'ta açılacak berber ve kuaförler nasıl çalışacak? İşte yeni kurallar!

11 Mayıs'ta yeniden hizmet vermeye başlayacak olan berberler ve kuaförlerin çalışma düzeni değişecek

11 Mayıs'ta açılacak berber ve kuaförler nasıl çalışacak? İşte yeni kurallar!

11 Mayıs'ta yeniden hizmet vermeye başlayacak olan berberler ve kuaförlerin çalışma düzeni değişecek. Buna göre işletmeler artık randevulu hizmet verecek, salona girişte maske takılacak, sakal traşı sadece makineyle yapılacak, tek kullanımlık ürünler tercih edilecek ve dükkanlar 15 günde bir dezenfekte edilecek.

50 gün kapalı kaldıktan sonra açılacakları günü heyecanla bekleyen berber ve kuaförlerin ne gibi hazırlıklar yaptığını İstanbul Erkek Berberleri Esnaf Odası Başkanı Şükrü Akyüz anlattı.

"Bayramdan önce açılmayı ilgili kurumlardan talep ediyorduk, oldu. 11 Mayıs'a hazırız, işimizi, aşımızı ve müşterimizi özledik" diyen Şükrü Akyüz, açıldıktan sonra salgın nedeniyle berber ve kuaför esnafında uygulanacak tedbirleri şöyle sıraladı:

-Her müşteri salona girerken ateş ölçerden geçecek. Müşterinin kolonya ile elini dezenfekte etmesi sağlanacak.

-Müşteri salona girişte maske takacak. Ama saç kesimi sırasında çalışmayı engellememek için maskesini çıkaracak. Çalışan herkes maske takacak.

-Çalışan, üzerine uzun beyaz iş gömleğini giyecek ve bu gömlekler salgın bitinceye kadar her gün yıkanacak.

-Her müşteride artık tek kullanımlık havlu ve saç penuarıyla çalışılacak. Kullanılacak alet, edevat ve koltuk her müşteriden sonra sterilize edilecek.

-3 koltuk varsa, bir koltuk ara verilerek sosyal mesafe korunacak şekilde çalışılacak. Ustura ile sakal traşı salgın bitene kadar kesinlikle yasak. Sadece tıraş makinesi ile sakal kısaltılabilecek.

-Salgın bitinceye kadar iş yerleri 15 günde bir dezenfekte edilecek. Müşteri artık randevu sistemi ile salona alınacak.

-Yoğunluk oluşturmamak için artık çay ve kahve ikramı olmayacak. Bir müşterinin işi bitince çıkacak ve hemen diğeri girecek.

-Çalışma süresinin de geç saatlere kadar değil, saat 09.00-19.00 arası olması için görüşüyoruz.

-Artık berberlere de akıllı telefonlar için uygulama lazım. Yazılımla müşterinin ne zaman geleceği, hangi berberin ne zaman boş olduğu bilgilerine ulaşılabilecek. Bununla ilgili girişimlerimiz var."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER