17 Mayıs'tan sonra ne olacak? Normalleşme adımları belli oldu: Yeni yasaklar geliyor!

17 günlük tam kapanma tartışmalar eşiğinde sürerken normalleşme takvimi de belli olmaya başladı

17 Mayıs'tan sonra ne olacak? Normalleşme adımları belli oldu: Yeni yasaklar geliyor!

Koronavirüsle mücadele kapsamında 17 günlük tam kapanma gibi Covid-19 vaka sayılarındaki direnç de sürüyor. 17 günlük tam kapanma sonrasında istenen düşüş sağlanır ve vakalar 5 binin altına gerilerse yaza rahat girebilmek için sıkı tedbirler esnetilecek ve kontrollü normalleşme ya da kontrollü sosyal hayat dönemine geçilecek.

17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma döneminde hedef günlük vaka sayısını 5 binin altına indirebilmek. Tam kapanma verimli olmaz ve vaka sayıları yeterince düşmezse ekonomik hareketliliğin sağlanacağı sezonu kaçırmamak adına daha sıkı tedbirler alınması gündemde. Koronavirüste tam kapanma süreci tamamlandığında istenen sonuç alınırsa, Ramazan Bayramı sonrasında temkinli normalleşme olacak.

Geçen yıl, vaka sayılarında belli bir düşüş sağlanmasının ardından önce mayıs ayında AVM'ler, 1 Haziran'dan itibaren de kafe, restoran ve eğlence mekânları gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu yerler açılmıştı. Ardından bazı illerde ve bölgelerde vaka patlamaları meydana gelmişti.

KÜÇÜK İŞLETMELER AÇILACAK

Türkiye, yaşadığı bu süreçten dersini çıkardı. Kapanma sürecinde sıkılaştırılan denetimler, sonrasında da aynı şekilde uygulanacak. Açılma kademeli olarak gerçekleştirilecek. İlk olarak pandemiden en çok etkilenen küçük işletmelerin, ardından ise AVM ve eğlence mekânlarının açılması planlanıyor. Bunun yanı sıra turizm için ayrı bir normalleşme takvimi devreye konulacak.

HAFTASONU YASAKLARI DEVAM EDECEK

Vaka sayıları hedeflenen seviyelere düşmezse belirli bir saatten sonra uygulanan sokağa çıkma sınırlamalarının devam edebileceği belirtiliyor. Yine hafta sonu uygulanan sokağa çıkma sınırlamasının da sürebileceği ifade ediliyor. Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Ayrıca bu süreçte aşılama da bütün hızıyla devam edecek.

AŞILAMA BELİRLEYİCİ OLACAK

Önümüzdeki günlerde Sinovac aşısındaki tedarik sıkıntısının ortadan kalkması bekleniyor. Sputnik V aşısı da uygulama için gün sayıyor. BioNTech aşısının ise uygulanması sürüyor. Haziran sonunda 40 yaş üstü kişiler, ağustos ayında ise 18 yaş üstünün aşılanmasının tamamlanması planlanıyor. Vaka sayıları düşüşe geçmezse toplumun büyük bir kısmı aşılanana kadar yeni tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER