2 kentimize giriş ve çıkışlar yasaklandı!

HDP'nin planladığı 'Demokrasi Yürüyüşü' kararının ardından koronavirüs tedbirleri dolasıyla 10 şehre giriş ve çıkış yasağı getirilmişti. Mersin ve Bursa'ya da giriş ve çıkışlar yasaklanınca sayı 12'ye yükseldi

2 kentimize giriş ve çıkışlar yasaklandı!

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in vekilliklerinin, TBMM'nin 4 Haziran oturumunda düşürülmesi üzerine HDP Edirne ve Hakkari'den başlayarak Ankara'da sona erecek 'Demokrasi Yürüyüşü' kararı almıştı. Bu çağrının ardından giriş ve çıkışların yasaklandı il sayısı Mersin ve Bursa'da eklenince 12'ye yükseldi.

Mersin, Bolu, Bursa, Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını, bu amaçlarla şehirlere girişlerin de engelleneceğini açıkladı.

Valiliklerden yapılan açıklamalarda, İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği, il genelinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı alındığı belirtildi.

Valiliklerden yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeler kapsamında, ülkede yaklaşık 180 bin kişinin hastalanmasına ve 4 binden fazla kişinin vefat etmesine sebep olan Kovid-19 salgınının, gerçekleşebilecek her türlü toplu eylem ve etkinliklerde vatandaşlara bulaşma riskinin bulunduğu vurgulanarak, eylem ve etkinlikler yasaklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER