2023'te Türkiye Yüzyılı başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin istiklal ve istikbal davası, çağlar ötesine uzanan kutlu bir mücadelenin adıdır...

2023'te Türkiye Yüzyılı başlayacak

Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceğiz: Yeni dönemde yeni anayasa "Türkiye’nin istiklal ve istikbal davası, çağlar ötesine uzanan kutlu bir mücadelenin adıdır. Bugün de sınırlarımızın içinde ve ötesinde aynı mücadeleyi vermeyi sürdürüyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023’te milletimizin huzuruna yeni bir sözle çıkıyoruz. Bu söz, ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız eser ve hizmetlerin üzerine Türkiye yüzyılı inşa etme sözüdür." 

GAZİ MECLİS MİLLİ İRADEYİ TESCİLLEDİ

Önce Milli Mücadele, son olarak 15 Temmuz gecesi ‘gazi’ unvanıyla şereflenen Meclis’imiz bu vasıflarıyla dünya parlamentoları arasında müstesna bir yere sahip. Bir dönem ülkemize ‘demokrasiyi bedel ödemeden elde ettiği için içselleştiremediği’ ithamları yöneltilirdi. Şimdi karşımızda son çeyrek asrın en iddialı demokrasi ve kalkınma programlarının altyapısını kurmuş, milli iradenin üstünlüğünü tescillemiş, milletin hakkını, hukukunu, koruyan bir meclis var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada tarihi mesajlar verdi:

TÜRKİYE UFKU

“DÜNYANIN 34 farklı ülkesine yayılan 78 şehitliğimiz, dış politikamızın tabii sınırlarını da çiziyor. Hiç kimse Türkiye’nin ufkunu 780 bin kilometrekareye hapsedemez.”

TÜRKİYE EKSENİ

“TÜRKİYE, eksen kayması değil, dünyadaki çok farklı diplomatik ilişkilerini, milli menfaatlerimiz çerçevesinde aynı anda yürütmeyi başararak, kendi eksenini tahkim ediyor.”

TÜRKİYE’DURUŞU

“KÜRESEL ve bölgesel sorunların çözümünde inisiyatif alan, yapıcı ve aktif bir siyaset uyguluyoruz. Gerilim peşinde koşmadığımız gibi kimden gelirse gelsin baskılara da boyun eğmiyor, milletimizin izzetine asla halel getirmiyoruz. Onurlu, sabırlı, kararlı ve basiretli bir tavırla Türkiye’nin hak ve hukukunu her alanda güçlü bir şekilde savunuyoruz.”

TÜRKİYE DAVASI

“TÜRKİYE’nin istiklal ve istikbal davası, çağlar ötesine uzanan kutlu bir mücadelenin adıdır. Bugün de sınırlarımızın içinde ve ötesinde aynı mücadeleyi vermeyi sürdürüyoruz.”

TÜRKİYE ANAYASASI

“TÜRKİYE’yi vesayetin, darbelerin, baskıların, zulümlerin utancından, vatandaşlarımızı, kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kılık kıyafet ve kültürü sebebiyle horlanmaktan beraber kurtardık. Yeni anayasayla bu kazanımların ahdi temelini de olması gereken hale getirmek istiyoruz.”

TÜRKİYE SÖZÜ

“CUMHURİYETİMİZİN kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023’te milletimizin huzuruna yeni bir sözle çıkıyoruz. Bu söz, ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız eser ve hizmetlerin üzerine Türkiye yüzyılı inşa etme sözüdür.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2022, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER