81 İle Genelge Gönderildi: Bu Kelimeler İzin Almadan Kullanılamayacak!

İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Genelgede 'Şehit' ve 'Gazi' kelimelerinin kullanımı için, derneklerin yanı sıra sendikaların da izin almaları gerektiği belirtildi

81 İle Genelge Gönderildi: Bu Kelimeler İzin Almadan Kullanılamayacak!

Geçtiğimiz günlerde Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Dernekler Kanunu’nun 28’inci maddesinde değişikliğe gidilmişti.

BAKANLIĞIN İZNİYLE KULLANILABİLİYOR

Yapılan değişiklikle dernek adlarında “Şehit” ve “Gazi” kelimelerinin de tıpkı “Türk”, “Türkiye”, “Milli”, “Cumhuriyet”, “Atatürk” ve “Mustafa Kemal” kelimelerinde olduğu gibi İçişleri Bakanlığının izniyle kullanılabileceği hüküm altına alınmıştı.

SENDİKALAR DA İZİN ALACAK

Yapılan bu değişiklik üzerine İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine bir genelge gönderdi. Genelgede; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda hüküm bulunmayan hallerde Dernekler Kanunu hükümlerinin uygulandığı belirtildi. Bu nedenle derneklerde olduğu gibi sendikaların da isimlerinde söz konusu kelimeleri kullanmak istemeleri halinde İçişleri Bakanlığından izin almaları gerektiği vurgulandı.

İZİNSİZ KULLANILMASI DURUMUNDA

81 il valiliğine gönderilen genelgede, bu kelimeleri izinsiz kullanan sendikaların uyarılması, uyarılmalarına rağmen kanuna aykırı hareket eden sendika ve sendika yöneticileri hakkında adli ve idari işlem yapılması istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER