9 günlük sokağa çıkma yasağı mı gelecek?

Ramazan Bayaramı'nda sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak konusu olurken kritik kararlar için 18 Mayıs tarihi öne çıktı

9 günlük sokağa çıkma yasağı mı gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü açıklamasında Türkiye'de salgında pik noktasında olduğumuzu ama bunun kalıcı olmasının önemli olduğunu söyledi. Salgının seyri, Türkiye'de normalleşme ne zaman olacak sorusunu da beraberinde getirdi. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü 'Kritik karar 18 Mayıs'ta' başlıklı yazısında, Mayıs ayının normalleşme sürecinin hazırlık aşaması olacağının netleştiğini söyleyerek "Bayrama kadar her hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam edecek. Ama asıl bayramdan sonra ne olacak?" diye sordu.

Selvi yazısında Ramazan bayramıyla ilgili, "Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Cumartesi günü arife, pazar günü ise bayram olduğu için zaten sokağa çıkma yasağının kapsamında olacak. Ancak bu süreçte aydınlatılması gereken iki tarih var. Ramazan Bayramı'nın ikinci ve üçüncü günü de sokağa çıkma yasağı kapsamına alınıp 4 gün olarak uygulanacak mı?" dedi.

Selvi şöyle devam etti:

"Ramazan Bayramı'nı da içine alacak şekilde, 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 1 Haziran Pazartesi günü bitmek üzere 9 günlük sokağa çıkma yasağı söz konusu mu?

Normalleşme takvimi pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacak. Kontrollü bir normalleşme sürecine hazırlık yapılıyor. Ramazan Bayramı'nda da şehirlerarası seyahatler yapılamayacak. Ama bayramda sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağına şimdiden karar verilmeyecek. 18 Mayıs tarihinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bayramla ilgili süreç netleştirilecek. Piyasalar rahat olsun. İlk edindiğim bilgi, 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı yönünde. Eğer veriler iyi gelmeye devam ederse 4 gün dahi düşünülmeyebilir."

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER