AB'den Türkiye açıklaması: İlişkilerin derinleştirilmesi gerekir

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'ye yönelik politikayı yüz yüze, orantılı ve geri çevrilemez biçimde ilişki kurmak üzerine inşa etmeye devam edeceklerini söyledi.

AB'den Türkiye açıklaması: İlişkilerin derinleştirilmesi gerekir

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz’de gerilimi düşürmenin iyiye işaret olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, 24-25 Haziran’da gerçekleştirilen düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin sonuçlarıyla ilgili Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oturumda milletvekillerine hitap etti. Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümüne ve Türkiye ile ilişkilere değinen Michel, AB’nin Maraş sorunu da dahil olmak üzere Kıbrıs sorununu çözme sürecini aktif olarak desteklemeye devam edeceğini belirtti.

AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN DERİNLEŞMESİ GEREKİYOR

Doğu Akdeniz’de gerilimi düşürmenin iyiye işaret olduğunu belirten Michel, yapıcı angajmanın derinleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Michel, Türkiye ile ilişki kurmanın AB’nin AB-Türkiye Gümrük Birliği’ni modernleştirmeyi amaçlayan politikası olmaya devam ettiğini, ancak aynı zamanda mevcut rahatsız edici durumları ele alma konusunda ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER