AB zirvesindeki Türkiye gerilimin perde arkası ortaya çıktı: Merkel, Macron'u ikna etmiş!

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde önceki gün alınan kararlar sonrasında Yunanistan adeta küplere bindi. Yunan Başbakanı Miçotakis, "Türkiye'ye yaptırım baskısı bitmedi" iddiasında bulunurken Yunan basını zirvedeki Türkiye geriliminin perde arkasını yazdı

AB zirvesindeki Türkiye gerilimin perde arkası ortaya çıktı: Merkel, Macron'u ikna etmiş!

Ankara-Brüksel hattında iplerin gerilmesine sebep olan AB Liderler Zirvesi önceki gün tamamlandı. Zirvede daha önce basına sızdırılan taslak metindekinin aksine "Türkiye'ye yaptırım" çıkmazken bu kararın yankıları uluslararası kamuoyunda hissedilmeye devam ediliyor.

AB yaptırımla yanıt verecek

Kararın ardından bir açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye'ye yaptırım ile ilgili konuştu. Miçotakis, "Türkiye'ye yaptırımlar konusunda bir son değil bu. Eğer Türkiye provokatif davranışa devam ederse AB yaptırımla yanıt verecektir. Türkiye'nin değişmesi bekleniyor ve onlar Avrupa'nın da kendi hızında yoluna devam ettiğini anladılar. AB, Yunanistan ve Rum Kesimi'ni destekliyor" dedi.

Merkel, Macron'u ikna etti

Öte yandan Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini'nin İngilizce edisyonunda, AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye yaptırımlar görüşülürken yaşananlar yayınlandı. Kathimerini, Türkiye'ye yaptırımlar görüşülürken Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ikna ettiğini yazdı.

Gazete, "Macron açıkça Almanya Başbakanı Merkel'in argümanına ikna oldu. Merkel, "Yeni ABD yönetiminin 20 Ocak'ta görevi alacağını ve bu durumun da Ankara'nın daha ılımlı olmasına ön ayak olacağını" söylediği belirtildi.

Diplomasiye bir şans daha

Zirvede ayrıca İspanya ve İtalya'nın da Türkiye'ye yaptırımın gereksiz olduğu konusunda hemfikir olduğu ve Türkiye'nin AB için önemli olduğu açıklamasını yaptığı belirtildi. Bu iki ülke AB-Türkiye geriliminde "diplomasiye bir şans daha verilmesi" gerektiği konusunda görüş verdi.

Macron'un ayrıca Berlin'in görüşlerine katıldığı belirtilirken, Almanya'nın olası bir yaptırımın Türkiye'yi Moskova ve Pekin'e doğru sürüklemeye sebep olabileceğine dair görüşüne de katıldığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER