ABD, Doğu Akdeniz gerginliğinde safını belli etti

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ardından sessizliğini koruyan ABD, safını belli etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin kendilerini endişelendirdiğini açıkladı

ABD, Doğu Akdeniz gerginliğinde safını belli etti

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ardından sessizliğini koruyan ABD, safını belli etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin kendilerini endişelendirdiğini açıkladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşen Pompeo, "Türkiye'nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor" ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca, "Kıbrıs Cumhuriyeti kendi münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon kaynakları dahil doğal kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bölgede yükselen tansiyon hakkında telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Pompeo, "Bölgedeki ülkeler güvenlik, enerji kaynakları ve denizlerle ilgili konuları diplomatik yolla ve barışçıl şekilde çözmeliler." diye konuştu.

Pompeo, güvenlik alanında iş birliğinin bölgede daha önemli hale geldiğini vurgulayarak, "Doğu Akdeniz, enerji yoluyla birçok ülkeyi bir araya getirme ve yeni pazarlar oluşturma kabiliyetine sahip. Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER