ABD İle Sil Baştan

Beyaz Saray’dan, Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi S-400’leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatacak bir adım geldi. Yeni teklifte F-35’lerin satışı, çelik ve alüminyum vergileri, serbest ticaret anlaşması ile Patriot'lar var

ABD İle Sil Baştan

ÖNCE SÖZLÜ, SONRA YAZILI 

Türk heyetiyle ikili ilişkileri görüşen Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield tarafından Türkiye’ye yeni bir teklif yapıldı. Sözlü olarak iletilen gelişme, yazılı olarak da sunulacak. Satterfield’in önceki Cuma günü Cumhurbaşkanlığı’nda bu konu hakkında bilgilendirme yaptığı da öğrenildi. Satterfield, ABD’nin, Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımları atacağını iletti.

KRİZİ ÇÖZME ADIMLARI

Atılacak adımların şemsiyesinin ekonomik ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağı belirtildi. Böyle bir mektubu hazırlayacak tek yer Hazine Bakanlığı. Mektup Beyaz Saray’a iletilecek ve buradan da Türk yetkililere ulaştırılacak. Senatör Lyndsay Graham ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’la New York’ta gerçekleştirdiği görüşmede, “Türkiye’yi F-35 programına geri kazandırmanın önemli olduğu kanaatindeyim” demişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER