ABD, Türkiye'ye verilmesi gereken F-35'lere el koydu

ABD'nin şantajları bitmek bilmiyor. Şimdi de üretim aşamasında ortak çalışılan ve Türkiye'ye verilmesi gereken 8 adet F-35 savaş uçağı, üzerinde kaplamalar değiştirilerek ABD ordusunun envanterine katıldı

ABD, Türkiye'ye verilmesi gereken F-35'lere el koydu

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen sekiz adet F-35A Lightning II uçağı, ABD Hava Kuvvetleri envanterine devredildi. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti.

Bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki gerekçe gösterilerek uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye'ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD'li Lockheed Martin şirketi, geçtiğimiz hafta tartışma yaratan bir karara imza atmış, F-35 savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan "Küresel Katılımcılar" listesinden Türkiye'nin adını silmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER