ABD’nin Ayasofya açıklamasına sert cevap!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya açıklamasına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tepki gösterdi

ABD’nin Ayasofya açıklamasına sert cevap!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugünkü açıklamasında Türkiye'ye Ayasofya'nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulundu.

Pompeo, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ayasofya'yı yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

- Türkiye Cumhuriyeti'ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya'nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz. 

- Ayasofya, 1500 yıllık tarihiyle dini ifade ile sanatsal ve teknik dahiliğe bir örnek teşkil ediyor.

- Ayasofya'nın müze statüsü, tüm dünyadan insanların bu yapıya erişimini sağlıyor.

- ABD, Ayasofya'nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. 

- Türkiye hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.

Bu açıklamaya AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabından cevap verdi. Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

- Türkiye'nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya'nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye'nin elindedir. 

- Dışarıdan birilerinin tavsiye ve çağrılarına ihtiyacımız yoktur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER