Abdulhamit Gül'ün istifası sonrası gözlerin çevrildiği Numan Kurtulmuş sessizliğini bozdu

Abdulhamit Gül'ün Adalet Bakanlığı görevinden istifa etmesinin ardından gözlerin çevrildiği AK Parti'nin 2 numarası Numan Kurtulmuş, sessizliğini bozdu

Abdulhamit Gül'ün istifası sonrası gözlerin çevrildiği Numan Kurtulmuş sessizliğini bozdu

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı.

Gül'ün istifasının ardından tüm gözler AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'a çevrilmişti. Hatırlanacağı üzere Numan Kurtulmuş'un kurucusu olduğu ve genel başkanlığını yaptığı HAS Parti'de Abdulhamit Gül de yer alıyordu. O dönem Abdulhamit Gül, HAS Parti'den ayrılarak Kurtulmuş'la birlikte AK Parti'ye geçmişti.

AK Parti'nin 2 numaralı ismi olarak lanse edilen Kurtulmuş, istifa eden Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında yaşanan krizde de bizzat devreye girerek "İki bakanımızın arasında böyle bir tartışma, sürtüşme varmış gibi anlayışın ortaya konması son derece yanlış" ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesinde Hande Fırat'a değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, Gül'ün istifa kararıyla ilgili "Abdulhamit Gül uzun yıllar siyaset yaptığım çok değerli bir arkadaşım. 15 Temmuz sonrası süreçte yargıdaki yanlışlarla ilgili ciddi mücadele yürüttü. Ayrıca insan hakları eylem planı, yeni anayasa çalışmaları ve demokratik adımlar konusunda da ciddi çalışmaları oldu. Abdulhamit Gül nasıl bir istikamette idiyse, Bekir Bozdağ da aynı istikamet ve fikriyatta olduğuna güvendiğim değerli bir arkadaşımdır" dedi.

Gül'ün istifa kararının kendisiyle ilişkilendirilmesine kesin bir dille karşı çıkan Kurtulmuş, "Son derece haksız, yanlış, art niyetli bir yorum. Katılmam mümkün değil. Sürece nasıl gelindi, bilmiyorum. Bakanların kimler olacağı konusu Cumhurbaşkanı'nın takdiridir" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER